Čeští hokejisté nevyužili šanci vyhrát Karjala Cup, Rusku podlehli 1:2

Naděje české hokejové reprezentace na celkový triumf na letošním Karjala Cupu zhasly. Výběr trenéra Aloise Hadamczika neudržel nadějné vedení v utkání s Ruskem, kterému nakonec podlehl 1:2. Rozhodující branku dal Kuzněcov pouhých jedenáct sekund před koncem. V posledním utkání v Helsinkách vyhrálo Švédsko nad Finskem 4:3. Turnaj vyhrálo Rusko před Finskem, Českem a posledním Švédskem.

Ruský útočník Radulov (v bílém) překonává gólmana Kováře. Obránci Čáslava (vlevo) se Zíbem přišli už pozdě | Zdroj: ČTK

Utkání přineslo už v první třetině pohledný hokej, hra se přelévala ze strany na stranu a obě mužstva předváděla pěkný kombinační hokej. Největší šanci měl při vyloučení Kornějeva v přesilovce kapitán Petr Nedvěd, který střílel proti přesouvajícímu se Barulinovi, horní růžek jeho brány ale přesně netrefil.

V úvodu druhé třetiny se Češi ubránili ve čtyřech a vzápětí si vytvořili tlak, který v čase 27:27 vyústil ve vedoucí branku. V přesilovce se o ni postaral kapitán Petr Nedvěd, jehož ostrá střela se od masky gólmana Barulina odrazila za brankovou čáru.

Jen o chvíli později byli Rusové blízko vyrovnání, když Petrov obelstil Kováře bekhendovým blafákem, jenomže nastřelil jen tyč. Po dvou třetinách tak odcházeli do šaten spokojenější Češi.

V poslední třetině ale Rusko dostalo český celek pod tlak a vytvořili si několik vynikajících gólových příležitostí. Vyrovnání přišlo při vyloučení Nakládala a postaral se o něj Radulov, který zvedl puk nad Kovářovo rameno přesně pod břevno.

Rusko pak dokonalo obrat v závěrečných minutách. Češi sice ustáli dvouminutové oslabení při vyloučení Ševce, jenomže chybějící síly se pak projevily při dotírání ruského útoku před Kovářovou bránou. Ve zmatku se nejlépe zorientoval Kuzněcov, který neměl problém odražený puk poslat do české brány, a zajistil tak sborné vítězství v utkání i v celém Karjala Cupu.

Češi končí s bilancí jedné výhry a dvou porážek třetí.

Hokejový Karjala Cup (Helsinky):

Česko - Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. P. Nedvěd (Kotalík, Blaťák) - 55. A. Radulov (I. Zubov), 60. Kuzněcov (Pěrežogin). Rozhodčí: Boman, Rantala - Hägerström, Suoraniemi (všichni Fin.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 3794

Finsko - Švédsko 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Immonen (Mikael Granlund, Vatanen), 40. Vatanen (Mikael Granlund), 49. Komarov (Joensuu, Kuparinen) - 19. Danielsson (Järnkrok, Bäckman), 28. Thörnberg, 33. Bäckman (J. Fasth, Warg), 39. Thörnberg (Zackrisson, Dahlbeck). Rozhodčí: Fraňo, Hribik (oba ČR) - Puolakka, Suominen (oba Fin.). Vyloučení: 9:10. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.195