Čeští hokejisté porazili na MS "20" Lotyšsko a jsou ve skupině druzí

Čeští hokejisté do 20 let zvládli na mistrovství světa důležité utkání s Lotyšskem. V ruské Ufě vyhráli 4:2 a ve skupině 'A' jsou po třech zápasech se šesti body na druhém místě. To zaručuje postupu do čtvrtfinále šampionátu. Zítra nastoupí Češi na závěr základní fáze proti Šývcarsku.

Čeští hokejisté na mistrovství světa do 20 let v Rusku | Foto: Pavel Petr

Pro svěřence Miroslava Přerosta rozhodně nebyl zápas s Lotyšskem jednoduchý. V úvodu sice měli Češi tlak, nedokázali ovšem proměnit dvě přesilovky. I přesto se dočkali gólu jako první.

V 10. minutě se prosadil Beránek, který skóroval po výborné Vránově přihrávce. Jenže do konce první třetiny byl stav znovu nerozhodný. Lotyši si vytvořili v početní výhodě před Bartošákem velký tlak, ze kterého se trefil za záda českého gólmana Jevpalovs.

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky se ale prosadili v přesilovce i Češi. Od modré pálil Frk a jeho střela ze zastavila až v síti. Skóre se pak mohlo několikrát měnit na obou stranách, nakonec se ale radovali z vyrovnání Lotyši.

Ve 42. minutě se dostal ke střele zblízka Lipsbergs a bylo to 2:2. Čeští mladíci po inkasované brance zabrali, tlačili se před Punnenovse a trefili třeba tyč. Vedení jim ale dala až rána Jaškina při signalizovaném lotyšském vyloučení.

Definitivní pojistku českého vítězství dal potom v poslední minutě svým druhým gólem v zápase Frk. Tým Miroslava Přerosta se tak před posledním utkáním ve skupině posunul na druhé místo.

V případě zítřejší výhry nad Švýcarskem si Češi zahrají určitě čtvrtfinále možná i rovnou semifinále, pokud by zaváhalo Švédsko s Finskem. Porážka by je ale mohla odsunout i do bojů o udržení.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko):

Skupina A:

Česko - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Beránek (Štencel), 23. Frk (Šidlík, Faksa), 54. Jaškin (Sedlák, Hertl), 60. Frk (Šidlík) - 19. Jevpalovs (Andersons), 42. R. Lipsbergs (K. Lipsbergs, Kulda). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Haster (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 1756.

Sestava Česko: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beránek, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Tomeček - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko - Švýcarsko 5:4 po SN (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Markus Granlund (Vainio, Salomäki), 31. Teräväinen (Barkov, Salomäki), 54. Teräväinen (Salomäki, Ristolainen), 59. Markus Granlund (Armia), rozhodující sam. nájezd Markus Granlund - 14. Martschini (Simion, Kukan), 15. Andrighetto (Richard, Künzle), 42. Bertaggia, 52. Simion (Bertschy, Zanggger). Rozhodčí: Smith (Kan.), Kulakov - Sivov (oba Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 5:7, navíc Sieber (Švýc.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2354.