Čeští hokejisté porazili na MS Dánsko 2:1 až po prodloužení

Čeští hokejisté vybojovali na mistrovství světa dva body v utkání s Dánskem, které porazili 2:1 až po samostatných nájezdech. Ten rozhodující proměnil střelou mezi betony gólmana Nielsena Zbyněk Irgl. Ve druhém odpoledním utkání prohráli Rusové překvapivě s Francií 1:2.

Utkání skupiny A mistrovství světa v ledním hokeji: Česká republika - Dánsko, 9. května ve Stockholmu. Český útočník Zbyněk Irgl (vpravo) střílí gól ze samostatného nájezdu na dánského brankáře Simona Nielsena. | Zdroj: ČTK

Dánský tým vstoupil do utkání aktivněji, ale Češi na dánský nátlak rychle zareagovali a přebrali iniciativu. Po většinu času měli puk na svých hokejkách oni, jenomže chyběl větší tah na bránu a větší důraz v osobních soubojích.

Největší šanci si vypracoval Zbyněk Irgl, který vystihnul chybnou rozehrávku dánských obránců a sám se řítil na Nielsena, jeho střela prošla dánskému gólmanovi mezi betony, ale puk zastavila pravá tyč. Češi nedokázali skórovat ani ve dvou přesilovkách, které jim Dánsko nabídlo, na druhé straně v závěru třetiny výborně uhájili oslabení při vyloučení Šmída.

Musíme hrát lépe, čekají nás těžcí soupeři, uvědomuje si kapitán Novotný

Ani druhá třetina branku nepřinesla, ale Češi už byli na ledě aktivnější. V 28. minutě se Voráček uvolnil a z levého kruhu hledal u tyčky Tlustého, na kterého zívala poloodkrytá brána – jenomže Nielsen vytáhl vynikající zákrok lapačkou a zachránil Dánsko.

00:00 / 00:00

Dramatické rozuzlení utkání Česko - Dánsko komentovali přímo z haly Globen reportéři Petr Kadeřábek a Pavel Petr

V závěru 2. třetiny hrál český tým nejprve klasickou přesilovku, ve které dostal Dány pod tlak, a posledních 23 sekund byli Dánové na ledě dokonce jen ve třech poté, co Larsen zasáhl Hudlera holí do obličeje a dostal trest na 2+2 minuty. Jenomže i po dvou třetinách byl stav stále 0:0.

Jako první se do střelecké listiny utkání zapsal Zbyněk Michálek, který vypálil z prostoru pravého kruhu a trefil se ke vzdálenější tyči pod vyrážečku brankáře Nielsena. Češi se pak nestáhli do obrany a snažili si pojistit si vedení, jenomže namísto toho přišlo vyrovnání. V 56. minutě vyjel Staal zpoza brány a poslal puk na úplně volného Poulsena, který neměl problém uklidit puk do české brány.

Bod jsme s Dánskem ztratili, ale dva máme, uklidňuje tým gólman Pavelec

V základní hrací době už gól nepadl, a tak došlo na prodloužení. V něm měl ze hry více český tým, který si dokonce zahrál přesilovku, o vítězi ale musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil střelou mezi Nielsenovy betony Zbyněk Irgl a získal pro český tým bod navíc za vítězství 2:1 po nájezdech.

Francouzi zaskočili sebevědomé Rusko

Obrovské překvapení se zrodilo v utkání skupiny B mezi Ruskem a Francií, v němž Rusové nedokázali potvrdit roli jednoznačného favorita.

Francouzi podpořeni vynikajícím výkonem gólmana Hardyho dvakrát překonali sbornou, zatímco Hardy za svá záda pustil puk jen jednou – a po závěrečném hvizdu odstartovaly na ledě i v hledišti bláznivé francouzské oslavy.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Stockholm):

ČR - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 46. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), rozhodující nájezd Irgl - 57. Poulsen (K. Staal). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 3359.

ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl (35. Jan Kovář), Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann. Trenér: Alois Hadamczik.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.

Skupina B (Helsinky):

Rusko - Francie 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Pěrežogin (Popov, Bělov) - 30. Fleury (Bellemare, Hecquefeuille), 37. Roussel. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3173.

Rusko: Košečkin - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít