Čeští hokejisté porazili Rusko a na Švédských hrách skončili druzí

Čeští hokejisté zvítězili ve svém závěrečném duelu na Švédských hrách v Malmö nad Ruskem 2:1. Výhru zařídily góly Zbyňka Irgla a Václava Nedorosta. Češi nakonec skončili na turnaji druzí, rozhodla o tom výhra Finska nad Švédskem 5:2. Finové tak slaví triumf, naopak domácí tým obsadil poslední místo bez jediného bodu.

Čeští hokejisté porazili na závěr Švédských her Rusko

Čeští hokejisté porazili na závěr Švédských her Rusko | Zdroj: ČTK

V brance českého týmu se poprvé na turnaji objevil českobudějovický Jakub Kovář a podal spolehlivý výkon. Do hry se naopak nedostali obránce Vítkovic Michal Barinka a slávistický útočník Tomáš Hertl, které čeká hned v pondělí vzájemný extraligové utkání.

V úvodu byli aktivnější Rusové, ale Kovář tlaku odolal, stejně tak i úvodní přesilovce Ruska. Poté měl velkou šanci Radulov, který jel po chybě Krajíčka sám na brankáře, ale gól nedal. V 15. minutě měli velkou šanci Češi, kdy po střele Krejčíka vypadl puk gólmanovi Barulinovi , ale skončil těsně vedle jeho branky.

Výkon českého týmu se zlepšil, což potvrdila i přesilovka při vyloučení Šipačova, ale Rusové se ubránili, stejně jako Češi při trestu Petružálka. Prvního gólu se necelých patnáct stovek fanoušků dočkalo ve 30. minutě, kdy se v přesilovce vytvořil závar před ruskou brankou. Nejlépe se v něm zorientoval Irgl a poslal Čechy do vedení.

00:00 / 00:00

S útočníkem Václavem Nedorostem mluvil po duelu s Ruskem v Malmö Petr Kadeřábek

Rusové se ani poté do velkých šanci nedostávali, naopak v 50. minutě zvýšil na 2:0 Nedorost. Sborná se vrátila do hry v 53. minutě, kdy se z dorážky prosadil Kuzněcov. Rusko zkusilo v závěru ještě hru bez brankáře, ale Češi už si výhru vzít nenechali.

Brankář českého týmu Alexander Salák byl vyhlášen nejlepším gólmanem Švédských her a dostal se i do All Star týmu turnaje. Nejlepším obráncem byl v podle direktoriátu turnaje Rus Ilja Nikulin a nejlepším útočníkem Fin Juhamatti Aaltonen, který se stal i nejužitečnějším hráčem Švédských her.

All Star tým (podle akreditovaných novinářů): Alexander Salák (ČR) - Ville Lajunen (Finsko), Ilja Nikulin (Rusko) - Juhamatti Aaltonen (Finsko), Sergej Mozjakin, Jevgenij Kuzněcov (oba Rusko)

Rusko - ČR 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 53. Kuzněcov (Popov) - 30. Irgl (Tenkrát), 50. Nedorost (Vondrka, Krajíček). Rozhodčí: Vinnerborg, Johansson - Ulriksson, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 1364

Rusko: Barulin - Nikulin, Birjukov, Bělov, Medveděv, Denisov, Čudinov, Rylov - A. Radulov, Šipačov, Mozjakin - Pěrežogin, Popov, Širokov - Kuzněcov, Tichonov, Varnakov - Kokarev, Kazionov, Plotnikov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov

ČR: Jakub Kovář - Krajíček, Krejčík, Němec, Čáslava, Mojžíš, Nakládal, Zámorský - Irgl, Novotný, Tenkrát - Průcha, Nedorost, Vondrka - Petružálek, Vrána, Kašpar - T. Rachůnek, I. Rachůnek, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček

Švédsko - Finsko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 29. Fransson (Burström, J. Fasth), 52. Andersson (Burström, Lindberg) - 22. Hytönen (Lajunen), 24. Mäenpää (Salminen, I. Filppula), 33. Savinainen (Kuusela, Kukkonen), 49. Hietanen (I. Filppula, Haataja), 60. Kiiskinen (Anttila, Lahti). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Dahmén, Käck (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 7357

Švédsko: Wesslau - Skogs, Viklund, Fransson, Burström, Nygren, Fernholm - Pettersson, Lundqvist, Persson - Arlbrandt, Söderberg, S. Hjalmarsson - Ericsson, Lindberg, Andersson - Fasth, Rasmussen, Paulsson - Aslund. Trenér: Par Marts

Finsko: Engren - Hietanen, Mäenpää, Lajunen, Niskala, Kousa, Väänänen, Kukkonen, Ohtamaa - Haataja, I. Filppula, Salminen - Aaltonen, Hytönen, Osala - Anttila, Lahti, Kiiskinen - Kuusela, Wirtanen, Savinainen. Trenér: Jukka Jalonen