Čeští hokejisté překročili na MS čáru úspěchu

Česko - Finsko 2:1 po nájezdech - to je výsledek, který zajistil českým hokejistům postup do semifinále mistrovství světa. Pro ty, kteří posuzovali sílu českého týmu podle nepovedených zápasů s Norskem a se Švýcarskem, je to překvapení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté právě postoupili do semifinále MS | Zdroj: ČTK

Pro další, kteří si nastavili měřítka poté, co shlédli vystoupení Česka proti Švédsku nebo proti Kanadě, naopak jen potvrzení toho, že tento tým na šampionátu může uspět. A někdejší reprezentant, držitel olympijského zlata z Nagana a také mistr světa z roku 1999 Jan Čaloun patří právě k těm, kteří postupu věřili.


„Ten postup jsme si zasloužili. Když to vezmu od zadu, tak kromě té přesilovky Finů jsme byli lepší a poslední dvacetiminutovku jsme měli dost šancí, abychom ten zápas rozhodli v náš prospěch. Vyšlo nám to po nájezdech a myslím, že jsem si ten postup zasloužili,“ říká Jan Čaloun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští hokejisté překročili na MS čáru úspěchu

Vnitřní síla

Už o tom byla řeč - český fanoušek si užívá pocitů v posledních desítkách měsíců nebývalých - daří se porážet silná mužstva.

„Já si myslím, že je to tím, že to mužstvo ukázalo, že má vnitřní sílu a dokázalo zabojovat v tu pravou chvíli, když jim teklo do bot, tak zabrali. Dostali se do play off až tou poslední výhrou nad Kanadou a tím jen potvrdili, že to mužstvo nějakou vnitřní sílu má,“ říká Jan Čaloun.

Ten věří vnitřní síle českého mužstva i do dalších bojů. Teď už věří i čeští fandové, kteří - jak u nás bývá zvykem - po prvních nezdarech mužstvo proklínali a odsuzovali málem do role sestupujícího.

„Ta lajna mezi úspěchem a neúspěchem je velice tenká a kdyby se prohrálo, tak by většina lidí to mužstvo odepsalo. Musíme ale koukat na to, že je to mladé mužstvo, které musí získávat zkušenosti, a tohle byl jeden z kroků, jak ty zkušenosti sbírat.“

Musí se lépe pracovat s dětmi

Ale pozor - Češi jsou sice v semifinále, ale to neznamená, že český hokej nemá problémy, případně že je tenhle jeden vítězný zápas vyřeší.

„Ty poslední roky tady není dobrá práce s mládeží. Začal jsem také trénovat mládež, tak jsem do toho trochu nakoukl a není to ono. Chtělo by to začít pracovat tam – s malými dětmi, aby se začali zase vychovávat kvalitní hokejisté. Já neříkám, že je nemáme, ale nemáme jich tolik, jako jich bylo,“ přeje si Čaloun.

Ať už to z dlouhodobého hlediska bude mít nějaký zásadní efekt nebo ne, je určitě dobře, že se Češi na mistrovství světa v hokeji podívali poprvé od roku 2006 dál, než jenom do čtvrtfinále. A že jejich medailové ambice žijí dál.

Drama s Finy popisovala i největší česká hvězda českého hokeje - Jaromír Jágr. Přestože říkal, že mezi novináře dorazí až po šampionátu, přece jen přišel. A byl pochopitelně středem zájmu. Není divu, Jaromír Jágr patřil v utkání k nejlepším, až na tribuny Kansas arény bylo slyšet jak veliký mu spadl kámen ze srdce. Usmíval se, bavil se, byl ve velmi dobré náladě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Kamila Jáši s Jaromírem Jágrem

Tomáš Lörincz, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme