Čeští hokejisté prohráli na MS se Švýcarskem 2:5

Čeští hokejisté na mistrovství světa podruhé prohráli. Po vítězství nad Běloruskem a prohře se Švédskem nestačili ve Stockholmu na Švýcarsko, kterému podlehli 2:5. Soupeř tak vede skupinu bez porážky, Češi se zatím dělí o páté místo s Běloruskem, které podlehlo domácímu Švédsku 1:2.

Český útočník Zbyněk Irgl se snaží přihrát před švýcarskou branku

Český útočník Zbyněk Irgl se snaží přihrát před švýcarskou branku | Zdroj: ČTK

Na tým Aloise Hadamczika nečekal lehký zápas. Švýcaři si totiž poradili se dvěma těžkými soupeři, když porazili domácí Švédy a po nájezdech i Kanadu. A neporazitelnost udrželi také proti české reprezentaci.

Čeští hokejisté nastoupili do utkání hodně ofenzivně a v úvodních deseti minutách byli lepším týmem. Hned po několika sekundách se dostal po nahrávce Voráčka ke střele z dobré pozice Tlustý, gólman Berra ale jeho pokus dokázal vyrazit.

O chvíli později pak Hertl nebezpečně tečoval před švýcarským brankářem nahození od modré, jenže puk šel vedle. Švýcaři poprvé zahrozili ve 3. minutě, kdy jeli do brejku dva na jednoho, výborný zákrok ale předvedl obránce Kutlák a šanci soupeře zastavil.

00:00 / 00:00

Se zklamaným brankářem Alexandrem Salákem mluvil na MS po porážce se Švýcarskem reportér Pavel Petr

Tým Aloise Hadamczika se i nadále hodně tlačil do střelby, Berra ale dokázal všechny pokusy pokrýt. A od poloviny úvodní třetiny se hra vyrovnala. Ve 14. minutě se předvedl Ambühl, který najel do útočné třetiny a tvrdě vypálil, Salák byl ovšem připravený a puk efektně chytil do lapačky.

Vzápětí si šanci vypracoval Irgl, který se prodral mezi dvěma švýcarskými obránci a jel prakticky sám na Berru, ten ale jeho střelu chytil.

Po faulu Čáslavy pak dostali Švýcaři v 17. minutě výhodu přesilové hry a tu dokázali využít. Po rychlém přechodu do útočného pásma dostal Ambühl přihrávku mezi kruhy a tvrdou ranou skóroval.

Hudlerova třetina

Od druhé třetiny točil trenér Hadamczik s některými hráči v sestavě, ani jeden z týmů se ale nemohl v prostřední části dostat několik minut k nebezpečnějšímu zakončení. Češi výborně ubránili i přesilovku soupeře, jenže jen chvilku po jejím skončení inkasovali.

Šmíd nedokázal odpálit puk, který se mu zamotal mezi bruslemi, Plüss nahrál před branku Niederreiterovi a ten zblízka prostřelil Saláka. Národní tým ztráta 0:2 nepoložila, jenže dlouho neměl štěstí.

Novotného střela ze strany sice prošla Berrovi mezi betony, do sítě ale nezamířila, švýcarský gólman pak dokázal zastavit i šanci Tlustého. Češi se dočkali až v přesilové hře ve 34. minutě. Dvě nebezpečné střely ještě dokázal Berra pokrýt, proti ráně Hudlera už ale neměl šanci

A šikovnému útočníkovi se povedlo v závěru druhé části i vyrovnat, když dostal ve 40. minutě přihrávku do jízdy, švýcarský gólman jeho první střelu sice vyrazil, na dorážku už ale neměl nárok.

Švýcarské K.O.

Hned v úvodu třetí třetiny se mohli Češi dostat do vedení a dokonat obrat. Tlustý ani Hudler ovšem rychle po sobě puk za Berru nedostali, ke gólu nevedla ani následná přesilová hra. V dalších minutách se pak na ledě hlavně bojovalo, až přišla 46. minuta.

Švýcarům se podařilo vydolovat puk ze souboje v rohu, Plüss objel branku, Salák první střelu vyrazil, Moserova dorážka bruslí mu ale prošla mezi betony do sítě.

Tým Aloise Hadamczika měl pak několik možností vyrovnat, jenže neuspěl. Naopak znovu inkasoval. V 53. minutě předvedli Švýcaři rychlý útok, Holenstein se prodral před Saláka, v tísni přihrál jednoruč na Bodenmanna a ten před prázdnou brankou nezaváhal.

Češi ještě ve zbývajícím čase zkoušeli bojovat, při jeijch power-play ale trefil Suri 39 sekund před koncem prázdnou branku a uzavřel tak výsledek na 5:2 pro Švýcarsko.

Švédské trápení

Ve druhém utkání sice Švédové nakonec porazili Bělorusko 2:1, museli ale o výhru hodně bojovat. Domácí prohrávali od 18. minuty, kdy se prosadil po rychlé akci Kolcov. Na 1:1 srovnal ve druhé třetině krásnou střelou Lindberg, tři body pak zajistil Švédům v 52. minutě další povedenou trefou Petterson.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Stockholm):

Česko - Švýcarsko 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 34. Hudler (Tlustý, Voráček), 40. Hudler (Irgl) - 18. Ambühl (Gardner, Josi), 27. Niederreiter (M. Plüss, Moser), 46. Moser (M. Plüss), 54. Bodenmann (Hollenstein, Cunti), 60. Suri (Vauclair). Rozhodčí: Croft (Kan.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Woodworth (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 3537.

Česko: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Hertl, Jan Kovář (21. Vrána), Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.
Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Walker, Bieber, Traschler - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl. Trenér: Sean Simpson.

Švédsko - Bělorusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Lindberg (S. Kronwall), 52. Pettersson (Lundqvist) - 18. Kolcov (Goroško). Rozhodčí: Kaval (USA), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 10.473.