Čeští hokejisté prohráli na světovém šampionátu se Švédskem 1:2

Česká hokejová reprezentace podlehla ve svém druhému vystoupení na světovém šampionátu ve švédském Stockholmu domácímu výběru 1:2. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika po polovině zápasu prohrávali o dvě branky, často se nechali vylučovat a nedařila se jim střelba. Naději sice vykřesal Hudler, ale ani výhoda dvou hráčů při závěrečném power play, ani změny v sestavě zvrat nepřinesly.

Čeští hokejisté nestačili v hale Globen na MS na domácí Švédsko

Čeští hokejisté nestačili v hale Globen na MS na domácí Švédsko | Zdroj: ČTK

Výběr trenéra Aloise Hadamczika porazil na úvod turnaje Bělorusko 2:0, zatímco tým Tre Kronor podlehl Švýcarsku 1:2. Českou branku hájí Alexander Salák, který proti Bělorusku nahradil Ondřeje Pavelce a připsal si premiérový start na šampionátu. Místo Vrány se do sestavy dostal Jan Kovář.

Česko – Švédsko 1:2 (0:1,1:1,0:0)

Branky a nahrávky: 33. Hudler (Voráček, Tlustý) - 11. J. Ericsson (Thörnberg, Järnkrok), 24. Tallinder (Lundqvist, E. Gustafsson). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Carlson (Kan.), Schrader (Něm.), Vyloučení: 4:5, navíc Tallinder (Švéd.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 12.500 (vyprodáno)

Ruská sborná si na hokejovém MS připsala 11. vítězství v řadě

Od úvodního vhazování se na ledě odehrávala opatrnější partie, kde spíš než dát gól, se oba týmy snažily neinkasovat. Pokud se někdo dostal ke střele ani jeden z brankářů s ní neměli příliš práce. V 9. minutě po vyloučení Hudlera nabídli Češi soupeři přesilovou hru, ve které se k nebezpečné dorážce dostal Eriksson.

Poté od modré nebezpečně pálil Fransson, ale Salák vytáhl pěkný zákrok. Český tým tak oslabení přečkal, ale pár sekund po návratu Hudlera na led, se poprvé hýbalo skóre. Sám před brankářem se ocitl Ericsson, který dokázal přihrávku Thörnberga zpoza branky procedit mezi Salákem a tyčkou - 0:1.

Další velkou příležitost měl v další přesilové hře Švédska Fransson, který trefil po pěkné individuální akci pouze tyč. Nedisciplinovanost českého výběru pokračovala, ale v oslabení hráli Češi dobře.

Švédsko bude hrát proti Česku ‚doma‘, to ale může být dvojsečné

Zato při vlastní výhodě jednoho hráče výběr kouče Hadamczika poslal Švédy do dvou nebezpečně vyhlížejících brejků a sám ani jednou nevystřelil na Enrothovu branku. Víc už se ale v první třetině nestalo.

Ve třetí minutě druhé dvacetiminutuvky si čeští hokejisté vypracovali trvalejší tlak, který vyústil v několik zajímavých střel. Nejprve se do šance prodral Tenkrát, po něm to zkoušel Hertl, ale přes brankovou čáru puk nepřešel. Švédove se otřepali a z následného útoku trefil konstrukci české svatyně Gustafsson.

Ovšem v zápětí reprezentace Tre Kronor odskočila na dvoubrankový rozdíl. Tallinder nahodil puk na Saláka, který měl zakrytý výhled 0:2. Při střele Lindberga český národní tým opět zachránila branková konstrukce. Po polovině utkání se díky přesilové hře Češi dostali zpět do hry.

Za Pavelcem přijel na MS fyzioterapeut Kolář, Švédsko budou sledovat z tribuny

Třetí český gól na turnaji a třetí při přesilovce dal Hudler, když ve 33. minutě, 9 sekund před návratem Järnkroka na led, tečoval Voráčkovo nahození za záda švédského brankáře 1:2.

Dvě minuty před koncem druhého dějství se dočkal nečekaného debutu v brance na MS i druhý český brankář Pavel Francouz, když Alexandr Salák přejel červenou čáru a musel povinně přepustit místo v brance kolegovi. Ihned po přerušení se ovšem mezi tyče opět vrátil. Po siréně oznamující konec druhé části se do sebe pustili Voráček s Landeskogem. Švédský mladík musel na trestnou lavici za napadení.

Po 50 sekundách třetí třetiny nabil Voráček na střelu Michálkovi, ale ten ji poslal pouze do platrónu Enrotha. Pak držel české naděje na zvrat svými zákroky Salák, který si poradil s pokusy Erikssona i Axelssona. Vyprodaná hala Globen v posledních deseti minutách duelu sledovala bohužel marnou snahu českých střelců o vyrovnání.

Necelou minutu před poslední sirénou dostal trest 2+10 minut Tallinder za zákrok na Tlustého. Alexandr Salák zůstal po timeoutu Hadamczika na střídačce, ale ani převaha dvou mužů na vyrovnání nestačila.

Švédsko: Enroth - Fälth, S. Kronwall, E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson - Axelsson, Persson, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Lundqvist, Jämtin - J. Ericsson, Lindberg, Landeskog - Danielsson, Järnkrok, Thörnberg. Trenér: Pär Marts
ČR: Salák (38:17 - 38:42 Francouz) - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl, Jan Kovář, Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít