Čeští hokejisté triumfovali na Švédských hrách jen jednou, v roce 1994

Čeští hokejisté vstoupí večer do třetího podniku Euro Hockey Tour - Švédských her. Turnaj ve Stockholmu dokázali Češi vyhrát zatím pouze jednou, v roce 1994, a letos by to rádi změnili. První překážkou budou od 19 hodin domácí Švédové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté se radují z jednoho gólu do sítě Švédska | Zdroj: ČTK

Češi navíc od roku 2006 ve Stockholmu čtyřikrát obsadili poslední příčku. Odhodlání jim rozhodně nechybí.

Petr Nedvěd by například rád navázal na rok 1994, kdy na švédském turnaji hájil barvy Kanady a výběru země javorového listu následně pomohl ke stříbru na olympijských hrách v Norsku. Do haly Globen se vrátil po dlouhých osmnácti letech. Nic se prý nezměnilo.

„Akorát támhle v desáté řadě vyměnili jednu sedačku, jinak je to pořád stejné,“ smál se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Petra vzpomíná mimo jiné i na jediné vítězství české reprezentace na Švédských hrách v roce 1994

Aréna představuje skutečný skvost. Nadšený je z ní i od prosince čtyřicetiletý kapitán libereckých Bílých Tygrů. Na úvodní duel se Švédy se proto těší.

„Mně se ta aréně hrozně líbí, je to takový kotel, není to roztáhlé jako jiné haly. To pak fanoušci, kteří sedí výš, ztrácejí kontakt s hrou. Tady je to docela nahoru, jak říkám, takový kotel.“

A vzpomínky na turnaj v dresu Kanady?

„Byla to pro nás velice důležitá prověrka. Změřili jsme síly s ostatními a tak nějak zjistili, že se špičkou můžeme hrát. To pro nás bylo důležité, protože jsme přece jenom neměli ten mančaft tak nabitý,“ svěřil se Petr Nedvěd.

U jediného triumfu českého týmu byl naopak ve zmíněném roce 1994 Martin Hosták.

„My jsme tady byli v obrovské pohodě a formě, turnaj jsme vyhráli bez ztráty bodu. Někteří hráči poslední zápas ani nehráli, Ivan Hlinka nás tehdy šetřil a chtěl vyzkoušet další hráče – dělala se totiž závěrečná nominace před Lillehamerem, tak potřeboval zkoušet, kteří hráči pojedou a kteří ne.“

Petr Nedvěd | Foto: Pavel Petr

Turnaj byl zkrátka především přípravou na klání pod pěti kruhy. V Lillehameru ovšem Češi ve čtvrtfinále narazili právě na Kanadu a v konečném účtování brali pátou příčku.

„Ivan Hlinka měl výborný nápad. Tehdy totiž byla doba bronzová, turnaj se vždycky rozehrál parádně a v semifinále tak nějak došla šťáva, nebylo to vyšponované, nešlo se na hrot toho, co se jít mohlo. On nás pak na tom turnaji čtrnáct dní docela honil a měl to naplánované tak, že nejlepší hokej budeme hrát v semifinále.“

Jenže o semifinále si čeští hokejisté mohli tehdy nechat jen zdát.

Ale zpátky z Norska do Stockholmu na Oddset Hockey Games. Loni turnaj vyhrálo pořádající Švédsko. Mimochodem, Češi s domácí reprezentací prohráli 1:6.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme