Čeští hráči z NHL by uvítali, kdyby došlo k dohodě a soutěž začala

Běžte se podívat na hokejovou extraligu, dokud v ní ještě hrají hvězdy NHL. Hokejisté, kteří mají smlouvy v zámoří a doma působí kvůli výluce v kanadsko-americké soutěži, by se totiž mohli záhy vrátit tam, kde vydělávají velké peníze. Nasvědčují tomu optimistické zprávy po té, co vedení soutěže dalo Hráčské asociaci nový návrh kolektivní smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Červenka s Vladimírem Sobotkou se radují z gólu do sítě Kladna | Zdroj: ČTK

Návrh nové smlouvy budí opatrný optimismus. A hledat za tím můžeme hlavně peníze. Vedení NHL nabídlo, že se bude dělit s hráči o polovinu zisku soutěže. Ale bod zvaný fifty fifty ještě neznamená, že všechno projde.

Najdou se totiž jiné sporné, o kterých se bude ještě jednat. Když se ale nehraje, utíkají peníze všem zainteresovaným, takže vůle k dohodě by měla být vyšší. Tomáš Kaberle, který momentálně hraje za Kladno, k rychlosti, kdy by mohla vzniknout, říká.

„Reálné je všechno. Může to začít po tom dodatku, ale nikdo nechce nic předbíhat. Neznamená, že když někdo přizná nějakou nabídku, že je to ta pravá. Všichni hráči jsme už chtěli hrát, nechtěli jsme, aby se ztratily nějaké zápasy. Doufejme, že se to dojedná co nejdřív,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném konci výluky NHL a odchodu hráčů z extraligy mluvil na Radiožurnálu se Zuzanou Burešovou Tomáš Kohout

A Vladimír Sobotka, který hraje dočasně za Slavii potvrzuje, že balení sportovních tašek je pro hokejisty otázkou chvíle. „My jsme tady domluvení, že jakmile začne NHL, tak můžeme kdykoli odejít. Takže s tím určitě problém nebude.“

Z toho vyplývá, že hokejisté opustí Česko - až na to dojde - s klidným srdcem. Kontrakty mají v nejslavnější a nejlepší hokejové soutěži světa. A nemalé. Jakkoliv na ně v Česku chodí diváci, ale to platí hlavně o Jaromíru Jágrovi, hrají tu hluboko pod svými příjmy v zámoří, mnozí zadarmo.

A třeba Roman Červenka ze Slavie, který má za sebou i KHL, se na NHL těší. Konečně tam získal smlouvu v Calgary a rád by si soutěž zahrál. Teď jen čeká.

„S tím člověk nic neudělá, takový je život, takhle to vyšlo. Beru to tak, jak to je. Snažím se připravovat tak, že až to začne, abych na tom byl co nejlépe. Kdo si počká, snad se dočká,“ říká hokejista, který dnes vynechal trénink Slavie a jel po něm k lékaři kvůli potížím zřejmě s mezižeberním svalem.

A jeho současný spoluhráč Vladimír Sobotka se také nemůže dočkat. „Byl bych rád, aby se to už nějak vyřešilo a začalo se hrát. Každý na to čeká a všichni by byli rádi, kdyby začala NHL.“

Ačkoliv úplně všichni rádi nebudou.Těmi nespokojenými asi budou trenéři a manažeři extraligových klubů. Ale na druhou stranu, mohou být smutní, naštvaní, ovšem také smíření, protože s tím museli počítat. S tím, že odchody hráčů z NHL začnou ve chvíli, kdy výluka skončí.

Ten přístup je vlastní třeba Vladimíru Růžičkovi, generálnímu manažerovi Slavie. „S tím se pak musí vypořádat. Já jsem rád, že jsme se teď domluvili s Láďou Sobotkou, že tady bude do 4. listopadu. A pak se uvidí,“ poznamenal.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme