Čeští sledge hokejisté mají před sebou výzvu, paralympiádu v Soči

Reprezentační výběr českých sledge hokejistů spatřil světlo světa v sezóně 2002/2003. O pět let později národní tým získal stříbro na evropském šampionátu v Itálii. A další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sledge hokej | Foto: archiv české sledgehokejové reprezentace

Češi si například zajistili účast v elitní skupině mistrovství světa. Zároveň zvládli kvalifikaci na paralympijské hry v kanadském Vancouveru, kde obsadili páté místo. Loňský světový šampionát přinesl české výpravě ještě o stupeň lepší umístění.

„Tvrdím, že je to malý zázrak, že s tak úzkým kádrem a v podstatě s nesportovci dosahují kluci takových výsledků. Když si vezmeme historické tabulky, čtvrté nebo páté místo, ať už je to olympiáda nebo mistrovství světa, je v konkurenci Rusů, Američanů a Kanaˇadanů skvělé, klobouk dolů před kluky,“ složil poklonu hráčům reprezentační manažer Vladislav Hamrla.

Kádr národního týmu se v posledních letech ustálil. Kvalitou i počtem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští sledge hokejisté by rádi uspěli na paralympiádě v Soči, vědí ale, že získat medaili bude těžké

„Máme zhruba čtrnáct hráčů a pátráme po nových, ale bohužel se nám je zatím nedaří najít. Ale na druhou stranu zaplaťpánbůh, že je málo hráčů do sledge hokeje, protože to znamená míň lidského neštěstí, ale zase by byla škoda, kdybychom měli opustit ta skvělá umístění. O tom ale teď nepřemýšlíme, pro nás je důležité dobře se připravit na paralympiádu.“

Tu přivítá v roce 2014, stejně jako klasické olympijské hry, ruské město Soči. V porovnání s absolutní špičkou se Češi musí smířit s tím, že mají věkově nejstarší hráčský kádr.

„Máme tam dva hráče, beky, kteří mají sedmačtyřicet a osmačtyřicet roků. Když si spočítáte soupisku Kanaďanů, Rusů nebo Američanů, my se vážně můžeme označit za ‚veterán boys‘.“

Boj z obou stran

Češi bojují ještě s jedním handicapem. Jsou totiž ‚nejvíc postiženým‘ mužstvem na světě.

„Na každé mezinárodní akci je klasifikace lékařů IPC, kterou projedete, oni to obodují – a z toho vyplývá, že my jsme nejvíc postižení,“ vysvětlil Vladislav Hamrla. Jeho slova ale vůbec neznamenají, že by Češi dopředu vzdali v Soči boj o nejvyšší příčky. Potvrzuje to trenér Jiří Bříza.

Sledge hokej umí být pořádně drsný. Hlavně s Rusy, říká Šafránek

Číst článek

„Jeden pohled je takový, že bychom rádi útočili na medaili, ale na druhé straně na nás budou tlačit týmy, které skončily za námi. Boj bude z obou stran neúprosný a my se budeme snažit postoupit ze skupiny do semifinále, což je náš cíl a zároveň i sen, a tam bojovat o medaile.“

Sledge hokej | Foto: archiv české sledgehokejové reprezentace

S podmínkami v Soči se Češi seznámí už koncem srpna, kdy je v dějišti olympiády a paralympiády čeká přípravný turnaj. Zúčastní se ho také Kanada, Norsko a domácí Rusko. I proto už reprezentační výběr vyjel na led. Využívá zimní stadion ve Velkých Popovicích.

„Připravujeme se dvakrát týdně po dvou tréninkových jednotkách, jsme trochu limitováni tím, že kluci jsou z různých koutů republiky. Vždycky hledáme vstřícnou ruku od zimních stadionů, abychom to měli v podstatě všichni stejnou cestu k zimáku,“ zdůraznil Jiří Bříza.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme