Důstojné rozloučení se Světovým pohárem. Češi porazili hokejisty USA 4:3

Čeští hokejisté upravili svou bilanci na Světovém poháru aspoň závěrečnou výhrou. Spojené státy americké porazili v Torontu 4:3, když se dvakrát trefil Milan Michálek, jednou jeho bratr Zbyněk a další gól přidal Andrej Šustr. V semifinálovém souboji s Kanadou se představí Rusové, kteří porazili Finy 3:0, a Výběr Evropy, který nastoupí proti Švédsku.

První gól českého týmu. Bishop přes clonícího Hanzala nic neviděl

První gól českého týmu. Bishop přes clonícího Hanzala nic neviděl | Zdroj: Reuters

Ani jeden ze soupeřů posledního zápasu skupiny A už nemohl postoupit do semifinále. Ani Češi, ani Američané ale rozhodně nechtěli skončit ve skupině poslední. Třetí místo nakonec v napínavém souboji získala česká reprezentace. „Kdo si nešel lehnout, nemusí litovat,“ okomentoval zápas Jaromír Jágr.

Národní tým se dostal z úvodního tlaku hokejistů USA a ve třinácté minutě šel do vedení. Ráně Zbyňka Michálka od modré čáry stál v cestě před brankou Martin Hanzal a vyhnul se jí v pravý čas tak, aby brankář Ben Bishop nic neviděl.

Vedení ale trvalo jen necelé dvě minuty, trest Petra Mrázka za hrubost potrestali v bílém hrající Američané přesilovkovou kombinací, na jejímž konci zakončoval Joe Pavelski.

Český gólman svá dvě vyloučení během první třetiny napravil několika skvělými zákroky proti střelecky aktivnějším soupeřům. Zasáhl proti střelám Wheelera i Kanea. Osm minut po přestávce se pak do brankoviště USA vrhl Milan Michálek a s přispěním Ryana Suttera znovu získal červeným vedení.

Nepokrytý Justin Abdelkader sice opět vyrovnal, jenže rozhodující pasáž utkání přinesl až závěr druhé dvacetiminutovky. V čase 36:50 si před branku najel Andrej Šustr, střelou z téměř nulového úhlu překvapil svého spoluhráče z Tampy Bishopa a docílil prvního gólu v národním dresu.

O 39 sekund později vyřešil Aleš Hemský přečíslení přihrávkou do druhé vlny na Milana Michálka, který propálil všechno včetně amerického gólmana a Češi rázem vedli 4:2.

Kritizovaný americký trenér John Tortorella do poslední části hry gólmana vystřídal a jeho tým rychle snížil. Ryan McDonagh přetlačil Voráčka a Mrázek se nestihl přesunout, jenže ve zbylých 18 minutách národní tým odolal tlaku zesílenému i závěrečnou přesilovkou šesti proti čtyřem.

Po výhře 4:3 obsadili Češi ve skupině A třetí místo se třemi body. Američané, kteří byli před turnajem považování na aspiranty na finále, skončili své účinkování na Světovém poháru bez bodu.

ČR - USA 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Z. Michálek (Palát, Hanzal), 27. M. Michálek, 37. Šustr (J. Voráček, Michael Frolík), 38. M. Michálek (Hemský, Polák) - 15. Pavelski (Parise, P. Kane), 35. Abdelkader (Byfuglien, Suter), 43. McDonagh (Wheeler, Dubinsky). Rozhodčí: Dwyer, Lee - Cormier, Miller (všichni Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.987.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít