Euro Hockey Tour dostane hráče do jiného tempa a situací, říká Lener

Hokejisté mají za sebou už třetí turnaj Euro Hockey Tour. Před domácím publikem slavili úspěch reprezentanti Švédska. Poslední příčka, podruhé v právě probíhající sezóně, patřila českému výběru. Hodnotit výkon české reprezentace ale tentokrát nebudeme. Se Slavomírem Lenerem, generálním manažerem národního týmu, se pokusíme zhodnotit, jaký přínos Euro Hockey Tour má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik (vpravo) a šéftrenér ČSLH Slavomír Lener | Zdroj: ČTK

Pohled na jednotlivé zápasy prozradí, že kredit Euro Hockey Tour stoupá. Švédské hokejové hry to stoprocentně potvrdily. „Je tu pořád víc a víc kvalitních hráčů. Možná, že díky ruské KHL sem my, Rusové a Švédi dostaneme velice kvalitní hráče. A jsou to velmi dobré zápasy,“ pochvaluje si Slavomír Lener.

Trenérům pak konfrontace s nejlepšími evropskými výběry nabízí možnost sledovat v akci adepty pro reprezentační dres a především možnost vyzkoušet si jednotlivé herní varianty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální manažer české hokejové reprezentace Slavomír Lener se zamýšlí nad přínosem Euro Hockey Tour

„Určitě nedostanete na všechny čtyři turnaje jenom dvaadvacet hráčů, vystřídá se jich pětatřicet možná osmatřicet. A pro ně je to obrovská zkušenost. Někteří jsou tady poprvé, někteří jsou tady už poněkolikáté. Ale určitě každý ten turnaj je hrozně důležitý pro to, aby se ten hráč dostal na úplně jinou frekvenci, dostal se do jiného tempa, jiných situací, do kterých se nedostane během ligy – ať je to naše liga, KHL, švédská liga,“ uvedl Slavomír Lener.

Ani zdaleka se přitom nejedná pouze o názor zastupující český hokej. V podobném duchu hovoří podle Lenera také zbývající trojlístek účastníků dnes již tradičního klání.

„My jsme zrovna s Pär Mårtsem, trenérem Švédska, na toto téma diskutovali. A oni to asi taky berou velmi prestižně a berou to tak, že je to promotion hokeje, propagace hokeje. Nejenom mezi diváky, ale hlavně mezi trenéry, jsou tady švédští trenéři. Stejný záměr máme u nás, až budou Švédské hokejové hry. Je potřeba, aby se na to dívalo co nejvíce trenérů. Ukázat tendence, kam hokej směřuje.“

Pochopitelně, vrcholem hokejového dění bývá olympijský turnaj a každoročně mistrovství světa. Právě Euro Hockey Tour ovšem není možné opomíjet. „Tyto zápasy jsou o stupínek, o dva stupínky víš než extraliga. A je potřeba tendence zachytávat.a okamžitě se snažit, zabudovat do naší hry.“

Potíže se sestavením týmu

Na straně druhé trenéři nemají jednoduchou pozici. Sestavit mužstvo v průběhu sezóny dá někdy zabrat.

„Je to těžší a těžší. V dřívějších dobách jste měli mužstvo sestavené v létě, byly různé srazy. Dneska se sejdete v úterý a ve čtvrtek hrajete. Takže je to spíš o citu předvídat, dát to mužstvo dohromady, aby si ti kluci rozuměli. Ale něco natrénovat? Samozřejmě se můžete věnovat přesilovkám, můžete se věnovat základním otázkám, jak forčekovat, jak napadat v útočném a středním pásmu. A na víc situací, jako jsou detaily, třeba vhazování, to jsou věci, které se řeší za pochodu. Každou třetinu se těmto věcem přizpůsobujete.“

Právě v tom mají Švédi bezesporu výhodu. Výsledky Seveřanů to potvrzují. „Úplně stejným způsobem hraje ‘dvacítka‘, ‘osmnáctka‘, ‘šestnáctka‘. A víc a víc se o tom mluví, aby tak hrály jejich juniorské týmy i jejich extraliga. Eliteserien je taky nezávislá, jako my, ale ty trenéry tak ovlivňují, že všichni, jak se řekne anglicky ‘they buy in to it‘, že to nakonec vezmou. Samozřejmě Švédi teď mají výhodu, že vyhrávají, všechno se jednodušeji prezentuje. Ale tyto turnaje také slouží k tomu vzdělávat trenéry, ukazovat jim cestu. To je moderní hokej, to jsou moderní prvky,“ řekl Slavomír Lener.

Další podnik Euro Hockey Tour, České hokejové hry, se uskuteční v Brně, a to od 21. do 24. dubna. Ještě před tím ale stihne národní tým konfrontaci s Norskem, Běloruskem a Švýcarskem. Trenér Alois Hadamczik pak už v pátek zamíří do zámoří sledovat hráče před blížícím se světovým šampionátem.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme