Extraliga si brousí zuby na hokejové hvězdy z NHL. Budou stávkovat?

V zámoří se dnes sejdou komisionář NHL Gary Bettman a výkonný ředitel Hráčské asociace NHL Donald Fehr. Předmětem jejich schůzky bude nová kolektivní smlouva, bez které nadcházející ročník nejlepší hokejové soutěže světa nezačne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr po návratu do NHL září | Zdroj: ČTK

V sobotu 15. září vyprší stávající kolektivní smlouva a vedení NHL, respektive Hráčská asociace NHL už předložili své návrhy nového znění smlouvy. Pokaždé ale byly druhou strany takřka okamžitě smeteny ze stolu.

Dnes má dojít k první osobní schůzce čelních představitelů obou subjektů, tedy Bettmana a Fehra, kteří se chtějí přiblížit kompromisu, jenž by vedl k podpisu nové smlouvy. Obě strany se ale ve svých návrzích odlišují.

Liga trvá na tom, že hráčský podíl na příjmech musí klesnout z sedmapadesáti procent na šestačtyřicet. Liga také soudí, že hranice mzdového stropu nemá být osm miliónů dolarů nad průměrem, ale jen čtyři milióny, a také zamítá arbitráž jako zásahy třetích stran do věcí, do nichž jim nic není, chce omezit hráčské smlouvy na pět let a nařídit, že domluvené částky se musí vyplácet rovnoměrně. Tím by vlastně zrušila podpisové bonusy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v HL mluvil moderátor Jiří Chum s redaktorem Petrem Kadeřábkem

Navíc, podle návrhu ligy by musel být hráč zaměstnán v NHL nejméně deset let, než by se dočkal uvolnění mezi neomezeně nechráněné hráče. To vše Hráčská asociace odmítá.

Dá se tedy očekávat velice dlouhé jednání, na jehož konci ale takřka jistě nebude na stole návrh nové kolektivní smlouvy, který by obě strany akceptovaly. Jde o to, dohodnout mantinely, ve kterých by se měl hledat kompromis a také stanovit časový harmonogram dalších jednání. Času totiž není na zbyt. Pokud nebude podepsána nová smlouva, 16. září vstoupí hráči do stávky.

Co by případná stávka znamenala pro fanoušky české extraligy? Opakoval by se například rok 2004, kdy byly na domácích stadiónech k vidění prakticky všechny české hvězdy z NHL?

V takovém případě by někteří hráči asi zamířili do české extraligy, ale zřejmě by jich nebylo tolik, jako při stávce před osmi lety. Jen málokterý tým by totiž měl na to, zaplatit za hráče pojistky. Těžko si lze představit, že by třeba Kladno mohlo sehnat prostředky na deset hráčů, které středočeským týmem prošli a nyní působí v zámoří.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme