Extraligové kluby budou řešit rozšíření o slovenské celky

Čeští hokejoví fanoušci by v budoucnu mohli v rámci domácí nejvyšší soutěže vidět v akci také slovenské kluby. O možnosti rozšíření extraligy právě na Slovensko budou jednat zástupci všech čtrnácti klubů na mimořádném zasedání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši. Myšlenka na rozšíření extraligy o slovenské kluby se neobjevuje poprvé, až teď ale existuje konkrétní návrh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Kusý - generální manažer HC Eaton Pardubice

Zbyněk Kusý - generální manažer HC Eaton Pardubice | Foto: HC Eaton Pardubice

"Je ovšem velmi obsáhlý a zahrnuje více variant. Jedna počítá pouze s účastí dvou slovenských klubů, další s účastí více slovenských klubů, nebo také s dvěma slovenskými kluby a několika celky z českých nižších soutěží," přibližuje generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý.

Hlavními aspiranty na povýšení z první ligy mezi elitu jsou Chomutov a Ústí nad Labem, které o extraligu dlohodobě usilují. "Základní kámen úrazu je, že nemáme funkční legislativu, která by nám umožnila v této rozjeté soutěži, kde je soutěžním řádem jasně dáno, jakým způsobem proběhne baráž, měnit pravidla," upozorňuje pardubický šéf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyněk Kusý byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

"Kromě toho má extraliga platné smlouvy, které se týkají televizních, internetových, ticketingových a jiných práv. Nedokážu určit, jestli my si vůbec můžeme dovolit něco takového udělat," dodává Kusý.

Obtížnost realizace a negativní stránky rozšíření soutěže si uvědomuje také bývalý hokejista David Pospíšil, přestože se mu myšlenka zamlouvá.

"Já jsem po tom toužil už jako hráč a nedočkal jsem se toho. Mně se ten nápad hodně líbí. Má to ovšem svá ale, musí se to všechno domyslet. Rozšíření soutěže je náročné, nedá se pak hrát každý s každým, extraliga by se musela rozdělit na skupiny. Kdo je rozdělí? Budou trpět Pardubice, že budou hrát jen jednou se Spartou a dvakrát nebo čtyřikrát s Košicemi? Diváci by mohli přijít o tradiční soupeře. Další problémovou věcí je cestování, které znamená pro kluby náklady navíc," říká Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Pospíšil odpovídal na otázky ohledně rozšíření extraligy ve Světě o osmé na Rádiu Česko

"V posledních několika letech slýcháme i od trenérů reprezentačních družstev, že neustále zvyšujeme počty klubů a že bychom je měli naopak snižovat," uvědomuje si další problematickou otázku související se vstupem slovenských mužstev do české extraligy Zbyněk Kusý.

Podobně jako zmínění reprezentační trenéři mluví také David Pospíšil: "Nemáme tu tolik hokejistů, abychom naplnili šestnáct týmů, pokud by přibyl ještě Chomutov a Ústí. My nemáme ani na těch čtrnáct týmů, máme na takových deset, dvanáct, aby soutěž byla kvalitní. Podle mě by extraliga trochu devalvovala. Musíme si rozmyslet, jestli chceme český hokej pozvednout, nebo ho zprůměrovat."

Leckoho může napadnout, že rozšíření extraligy o bratislavský Slovan, Košice nebo jiný slovenský výběr by mohlo vést k většímu diváckému zájmu a atraktivitě soutěže. David Pospíšil si tímto efektem ale není zcela jistý.

"Co se týče diváků, tak to pomůže hlavně slovenské straně. Když tam bude jezdit Sparta, Pardubice nebo Plzeň, tak se na ně přijdou rádi podívat, zvlášť po letech, co hrají tu svou malou soutěž. U nás mám strach, že se přijdou podívat na Slovan, ale podruhé už jich tolik nepřijde, to samé s Košicemi. Pro českou stranu to není takový boom jako pro tu slovenskou," říká Pospíšil.

Pohled ze Slovenska

"Účast slovenských klubů v české nejvyšší soutěži by pro ně byla samozřejmě ekonomickým přínosem, o sportovní stránce nemluvě. Fanoušci na Slovensku dlouho vzpomínají na zápasy se Spartou, Slávií nebo Pardubicemi, a v Košicích nebo ve Slovanu jsou z této myšlenky nadšení," nabízí pohled z druhého břehu řeky Moravy vedoucí sportovní redakce Slovenského rozhlasu Matúš Čunderlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matúš Čunderlík vysvětloval v Dopoledním Radiožurnálu, jak vnímají nápad na Slovensku

Radost ale nemají zdaleka všichni hokejoví příznivci na Slovensku, těm, kteří přejí jiným celkům než jsou Košice nebo Slovan, se nápad moc nepozdává.

"Vnímají to jako ne příliš pozitivní zprávu, protože by tím utrpěla úroveň slovenské nejvyšší soutěže," vysvětluje Čunderlík.

Tipsport extraliga se zapojením slovenských mužstev by nebyla prvním česko-slovenským sportovním projektem. Od letošního ročníku hrají v basketbalové Mattoni NBL bratislavský Inter a Levice, pokračuje také interliga házenkářek. Její mužská obdoba už ale skončila.

"Ta zanikla, protože české kluby usoudily, že přínos slovenských celků není tak velký, jaký očekávali," objasňuje Matúš Čunderlík.

Jan Pokorný, Alena Benešová, Václav Pešička, Tomáš Pavlíček, Petr Kadeřábek, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme