Finále Stanley Cupu mělo kladného i záporného hrdinu

Neuvěřitelných 45 let čekal hokejový klub z Los Angeles na zisk Stanley cupu. V noci na dnešek čekání ukončil v šestém finálovém utkání výhrou 6:1 nad New Jersey. Celou sérii tak opanoval 4:2 na zápasy.

Los Angeles Kings goalie Jonathan Quick  holds the Conn Smythe Trophy after being named MVP after his team defeated the New Jersey Devils in Game 6 of the NHL Stanley Cup hockey final in Los Angeles, June 11, 2012

Los Angeles Kings goalie Jonathan Quick holds the Conn Smythe Trophy after being named MVP after his team defeated the New Jersey Devils in Game 6 of the NHL Stanley Cup hockey final in Los Angeles, June 11, 2012 | Zdroj: Reuters

Králové tak zakončili svou spanilou jízdu v play-off, kde na šestnáct výher potřebovali pouze 20 zápasů, vysokým vítězstvím 6:1 na domácím ledě. Rozhodující okamžik šestého finále přišel v 11. minutě. Hostující Steve Bernier narazil na hrazení Roda Scuderiho, ve tváři obránce Králů se objevila krev a Bernier dostal trest pět minut plus do konce utkání.

„Chtěl jsem jen co nejlépe forčekovat a pomoci svému týmu. Měl to být čistý hit. Neviděl jsem, že se sklonil. Už to prostě nešlo zabrzdit. Když jsem viděl, že mi dali pět minut, bylo to hrozné a hrozně se cítím i teď, ale už s tím nic nenadělám,“ říkal po utkání zklamaný Steve Bernier.

Když se Petr Sýkora, který odpykával za Berniera pětiminutový trest, vrátil na led, Králové už vedli 3:0. Ďáblové se sice snažili o obrat, ale naráželi na znovu skvělého Jonathana Quicka v brance Los Angeles. Šestadvacetiletý gólman pustil za svá záda jedinou střelu a znovu potvrdil, že právě on byl hlavní oporou kalifornského celku na jeho cestě za premiérovým ziskem stříbrného poháru a po právu získal cenu pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů

00:00 / 00:00

Na triumfu Los Angeles ve finále Stanley Cupu se podepsal největší měrou gólman Jonathan Quick

„Držitelem ocenění Conn Smyth Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off se stává Jonathan Quick,“ rozjásal domácí fanoušky hlasatel na stadioně.

Jonathan Quick odchytal v celé sezoně 85 zápasů s průměrem pod 1,5 obdržené branky na utkání a úspěšností zákroků nad 94 %.

„Jen dělám svoji práci. Vždy se snažím chytat tak, jako by to bylo naposledy v životě. Odměnou mi je tento den. Conn Smyth Trophy je krásná trofej, ale kdybych si k tomu nemohl sáhnout i na Stanley Cup, nebylo by to ono,“ zářil po zápase Jonathan Quick.

Los Angeles se tak stal historicky osmnáctým klubem ze současné třicítky NHL, který se může pyšnit ziskem stříbrného poháru. Pro českého fanouška je ale triumf Králů zklamáním. Už po třetí za posledních šest let totiž není v kádru vítěze Stanley Cupu ani jediný český hokejista.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít