Finové se proti Maďarům dlouho trápili, ale nakonec uspěli. Tři body slaví i Švédové

Hokejisté Švédska i Finska v dnešních večerních duelech potvrdili role favoritů a proti outsiderům získali předpokládané výhry. Jenže zatímco Švédové s přehledem pokořili Kazachstán, hráči Suomi se proti Maďarsku, papírově nejslabšímu týmu turnaje, nečekaně dlouho trápili. Nakonec ale Finové zvítězili 3:0.

Maďarský gólman Vay předvedl proti Finsku vynikající výkon

Maďarský gólman Vay předvedl proti Finsku vynikající výkon | Zdroj: ČTK

Švédy nezastihl začátek letošního světového šampionátu v ideální formě, když v prvních třech zápasech dokázali za tři body porazit pouze Dánsko.

Dnes však výběr Tre Kronor nezaváhal a proti Kazachstánu oslavil vítězství.

Gólový účet večera otevřel ve 13. minutě Backlund, kterého krátce poté napodobili i Klassen a Larsson. Kazaši sice na konci první dvacetiminutovky proměnili přesilovku, ale favority to vzhledem k vybudovanému náskoku příliš trápit nemuselo.

Ve druhé třetině švédský celek táhl především útočník Detroitu Nyquist, jenž zaznamenal dvě branky. Žlutomodrým se navíc podařilo udeřit i v oslabení poté, co v 31. minutě Wennberg využil zaváhání v rozehrávce Kazachstánu.

V poslední třetině pak sice Kazaši vstřelili dvě branky, ale větší drama z toho již nebylo. Naopak - Nyquist v 55. minutě završil hattrick a upravil na konečných 7:3.

Také druhé večerní utkání mělo jasného favorita. Finové se ale této role v duelu s Maďarskem zprvu nezhostili úplně jednoznačně, protože až do 37. minuty s nimi Středoevropané drželi bezbrankovou remízu.

Čekání Finů na gól ukončil v čase 36:22 Ohtamaa, kterému se jako prvnímu podařilo odčarovat výborně chytajícího brankáře Vaye.

Definitivní jistotu pak hokejistům Suomi dodal v 50. minutě Koivu, na kterého v samotném závěru navázal Barkov, jenž uzavřel na konečných 3:0.

Finové se díky čtvrté výhře posunuli do čela skupiny B s tím, že druhá Kanada má zápas k dobru, zatímco Maďaři jako jediný tým na mistrovství nezískali ani bod.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A - Moskva:
Švédsko - Kazachstán 7:3 (3:1, 3:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 13. Backlund (Omark, Larsson), 16. Klasen (Nyquist, Wennberg), 17. Larsson (Norman, Sjögren), 25. Nyquist (Wennberg, Klasen), 29. Nyquist (Omark, Ericsson), 31. Wennberg, 55. Nyquist (Fransson, Wennberg) - 20. Boyd (Dawes), 47. Markelov (Puškarjov, Solarjov), 48. Savčenko (Rymarjev, Poluektov). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 8729.

Skupina B - Petrohrad:
Finsko - Maďarsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. M. Koivu (Mikael Granlund), 57. Barkov (Laine, J. Jokinen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Piechaczek (Něm.) - Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:7. Využití: 1:0. Diváci: 3794.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít