Finští hokejisté jsou mistry světa do dvaceti let

Juniorští hokejisté Finska se postarali o překvapení ve finále mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Malmö, když zdolali domácí reprezentaci. V souboji o třetí místo porazili Rusové Kanadu.

Saku Maenlanen slaví svůj gól do sítě Švédska

Saku Maenlanen slaví svůj gól do sítě Švédska | Zdroj: Reuters

Přemožitelé českých mladíků ze čtvrtfinále měli skvělý vstup do zápasu. Už po osmadvaceti vteřinách Finové vedli po brance Esy Lindella. Domácí vyrovnali v přesilovce ve 28. minutě gólem Wallmarka. Nerozhodný stav ale trval necelou minutu, poté Saku Maenalanen opět poslal Finy do vedení.

Ve třetí třetině se Švédové dočkali vyrovnání a opět to bylo v přesilové hře. Ristolainenovo držení hole potrestal Christian Djoos a protože do konce třetí třetiny gól nepadl, rozhodlo se v prodloužení.

Z plánovaných dvaceti minut neuběhla ani polovina, když rozhodl hříšník ze třetí třetiny Rasmus Ristolainen. Díky jeho trefě vyhrálo Finsko 3:2 a po šestnácti letech slaví v kategorii do dvaceti let mistrovský titul.

V duelu o bronzové medaile se, stejně jako na minulém mistrovství, utkaly výběry Ruska a Kanady. Třetí sadu cenných kovů si zajistili ruští mladíci díky dvěma gólům v první třetině. Ve čtvrté minutě využil přesilovku Michail Grigorenko a o jedenáct minut později zvýšil ruské vedení tvrdou ranou Eduard Gimatov.

Výborný výkon předvedl v brance Ruska Andrej Vasilevskij, jenž zneškodnil velké množství kanadských šancí a dovolil hráčům s javorovým listem na dresu skórovat až ve 48. minutě. Gól, který vstřelil Josh Morrisey, byl ale jediný a Kanada tak zůstala bez medaile.

Finále:
Švédsko - Finsko 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Wallmark (Bengtsson, Djoos), 51. Djoos (Wallmark, Collberg) - 1. Lindell (Mäenalanen, Teräväinen), 29. Mäenalanen (Teräväinen, Lehkonen), 70. Ristolainen (Teräväinen, Vainonen). Rozhodčí: Papp (Kan.), Stricker (Švýc.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 12.203.

O 3. místo:
Kanada - Rusko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 48. Morrissey (Hudon, Pelech) - 4. Grigorenko, 15. Gimatov (Mironov). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer (USA) - Pihlblad (Švéd.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 10.713.

Marek Augustin, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít