Fotbalisté mají Ligu mistrů. Hokejistům taková soutěž chybí

Mít tak někdy v Evropě soutěž, která by byla pro fanoušky i pro sponzory podobným lákadlem, jakým je fotbalová Liga mistrů. O tom si už dlouhé roky nechávají zdát hokejoví nadšenci nejen v Česku. Právě teď jim znovu svítá naděje, že by nemuselo zůstat jen u zbožného přání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejista Plzně Martin Straka (v modrém) a Marek Židlický z Kladna v duelu 11. kola extraligy | Zdroj: ČTK

"Určitě netěší to, že v hokeji nefunguje nadnárodní klubová soutěž v Evropě," říká generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

"Těch pokusů bylo několik, z různých důvodů ale skončily.V současné době se především silné kluby intenzivně zajímají o to, jak znovu založit soutěž, která bude fungovat delší dobu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o hokejové Lize mistrů natáčel Aleš Procházka

Až dosud platilo, že iniciátorem evropských klubových soutěží byla Mezinárodní hokejová federace.

Její projekty neměly však dlouhou životnost, a tak došlo na to, že před pár lety dali hlavy dohromady zástupci několika silných klubů a sami začali přemýšlet, jak oživit dění na evropské hokejové scéně. A co především si tehdy dávali za cíl?

"Přesvědčit IIHF, že kluby si dokážou zorganizovat turnaj a že právě to může být základ budoucí soutěže, který nebude čekat na peníze sponzorů, ale bude vybudován od spodu jako produkt, který každým rokem bude získávat respekt a kredit. A tím pádem i víc peněz," připomíná Petr Bříza.

Hokejová European Trophy zatím marně hledá pochopení u KHL

Číst článek

On sám se spolupodílel na vzniku European Trophy, tedy soutěže, jejíž čtvrtý ročník se právě teď rozbíhá za účasti sedmi českých extraligových týmů. Co je však ještě důležitější, už za rok by se tato atraktivní rozcvička na začínající sezónu měla stát něčím víc, pokračováním Ligy mistrů.

Není přitom zrovna jednoduché, aby si tato nadnárodní klubová soutěž našla svoje místo na slunci. Přesněji řečeno v událostmi nabitém hokejovém kalendáři.

Petr Bříza | Foto: Hokej.cz

"Hokej oproti fotbalu hraje mnohem větší počet utkání. Především na ligové úrovni," vysvětluje Martin Urban.

Připočte-li se světový šampionát, mezistátní utkání a navíc také olympijský turnaj v Soči, není divu, že autoři scénáře pro začínající ročník European Trophy se tentokrát museli uskrovnit.

"Základní část odehrajeme v srpnu a na začátku září. Vyvrcholení bude v prosincových dnech, tentokrát v Berlíně," uzavírá Petr Bříza.

Aleš Procházka, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme