Haškův trenér Bruk: Dominik má zfalšovanou občanku

Dohromady jim je 120 let. Jeden z nich je úspěšným trenérem, druhý jeho učenlivým žákem. Ptáte se, o kom je řeč? O pětasedmdesátiletém trenérovi Josefu Brukovi a jeho svěřenci - olympijském vítězi z Nagana Dominiku Haškovi. Jaký Hašek je a jak poslouchá při tréninku? Odpovědi na tyto otázky se snažil v rozhovoru s Josefem Brukem najít Pavel Petr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Hašek s prezidentem Spartaku Vjačeslavem Staršinovem | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Dominik Hašek si přípravu bez Josefa Bruka vlastně neumí už ani představit. Počátek spolupráce se datuje k okamžiku, kdy Dominátor oblékl na vojně dres jihlavské Dukly.

„Když Dominik přišel na vojnu a já jsem byl v Jihlavě, tak tam Standa Neveselý dělal poprvé trenéra brankářů. My jsme trénovali samostatně a začali jsme s Dominikem intenzivně pracovat," vrátil se do minulosti Josef Bruk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Haškův trenér Bruk: Dominik má zfalšovanou občanku

Sám chytával v Karlových Varech, Litvínově, Slavii nebo Spartě. Později se stal úspěšným trenérem a v roce 1999 za Dominikem dokonce odletěl do Spojených států, aby se právě tam jeho přípravě věnoval. Ani letos ho nenechal na holičkách v okamžiku, kdy se legendární gólman chystá v pětačtyřiceti letech na start v Kontinentální lize. Je až neuvěřitelné, co zvládá.

„Já si myslím, že má zfalšovanou občanku. Jeho datum narození je někde jinde. Když ho člověk vidí, jak pracuje, tak to je obdivuhodné," směje se Josef Bruk.

Nesmí poznat, že trénuje

Jisté je, že do přípravy Haška nikdo nutit nemusel. Spíše bylo třeba ho brzdit. „Zkraje moc neuznával odpočinek, on se musel, jak říkal 'zfárat'. Pak jsme si to ujasnili, ale je jednoznačné, že chce," říká Dominikův trenér.

Přeci jen ale příprava v posledních letech doznala změn. Mění se také pojetí hry brankáře. „Neděláme tolik vytrvalostní tréninky, ale trénujeme rychlost, obratnost a sílu v nestabilním prostředí," popisuje Josef Bruk.

Dominik Hašek, | Foto: Alžběta Švarcová

Každý trénink navíc musí přinést něco nového. S ohledem na trendy, které světový hokej přináší. „Tréninky nemohou být stejné. To by byl za chvilku otrávený. Nesmí vědět, že se na tréninku bude trénovat, že jo," prozrazuje kouč svůj tréninkový recept.

Utajit program přípravy před Dominikem není ovšem dost dobře možné. „On vždycky zalistuje v deníku, takže když začíná trénovat, tak už většinou všechno ví. On dělá špióna," říká Bruk.

Proboha, do padesáti ne!

A co si zkušený kouč myslel v okamžiku, kdy před uplynulou sezónou olympijský vítěz z Nagana ohlásil návrat? „Já jsem byl rád, věděl jsem, že na to má. On bez toho nemůže být a mě to chybělo také, když ten rok nehrál," svěřil se Josef Bruk.

Ovšem jen těžko se hledá odpověď na otázku, jak vlastně dlouho dnes hráč Spartaku Moskva může na vrcholné úrovni chytat. „Já nemám skleněnou kouli. U Dominika se nikdy neví," říká.

Možná tak bude trápit hokejové útočníky i v době, kdy oslaví a nebo dokonce překročí padesátku. „Proboha ne, to by znamenalo, že bychom zase trénovali spolu a mě už to bolí. Víc než jeho. Roky už nikdo nezastaví a já jsem ještě trochu starší než on," říká s úsměvem pětasedmdesátiletý kouč.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme