Herní systém MS v ledním hokeji před 30 lety byl spravedlivější, míní Růžička

Hlavně přejít přes čtvrtfinále - čeští hokejisté mají na domácím šampionátu v tuto chvíli jasný cíl. Sedm zápasů v základní skupině je zapomenuto, body smazány a až čtvrtfinále rozhodne o tom, jestli byl šampionát úspěšný. Play-off má sice skvělý náboj, ale třeba trenér národního týmu Vladimír Růžička považuje za spravedlivější herní systém z roku 1985, kdy jako hokejista slavil zlato.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české reprezentace Vladimír Růžička na střídačce

Trenér české reprezentace Vladimír Růžička na střídačce | Foto: Český rozhlas

„Byla finálová skupina, hrálo se to trošku jinak než teď. Myslím, že ten systém byl o něco lepší. Hrál každý s každým a vlastně ten, kdo měl nejvíc bodů, vyhrál mistra světa,“ připomíná trenér reprezentace Vladimír Růžička.

Nyní lze podle něj říci, že hranicí úspěchu či neúspěchu týmu na MS je čtvrtfinále. „Protože můžete hrát dobře mistrovství světa a nevyhrajete čtvrtfinále, tak je to neúspěch,“ uvědomuje si zrádnost současného systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtvrtfinále mistrovství světa je hranice úspěchu a neúspěchu. Dříve existovaly ale i jiné systémy. Podle kouče Vladimíra Růžičky i lepší.

V tom 30 let starém si mohli hokejisté dovolit i prohrát, což sice teď nemůžou, ale i play-off má podle Růžičky svoje kouzlo. „Má to zase jiného ducha. Play-off je hodně zajímavé, ale pro plno mužstev kolikrát hodně kruté,“ myslí si Růžička.

Na lavičce národního týmu to poznal v roce 2004, kdy Češi v Praze neztratili v základní skupině jako jediní ani bod a nakonec prohráli ve čtvrtfinále s USA po nájezdech. Ve stejné situaci jako tehdy Češi jsou letos Kanaďané, kteří aktuálně vyhlíží Bělorusko, svého čtvrtfinálového soupeře.

„Moc nevidíme do té druhé skupiny, neviděl jsem třeba ještě Rusy, kteří dali Bělorusku sedmičku. Finové jsou skvělí v obraně a nedostávají branky. Ano, Kanada je favorit, ale má okamžiky, kdy může zaváhat. Stává se, že favorit zvládne prvních 10 dnů šampionátu a o den později už je z turnaje venku,“ říká expert kanadské televize TSN Ray Ferraro, který po 18 sezonách v NHL a konci reprezentační kariéry vyměnil výstroj za oblek a nabízí postřehy coby spolukomentátor.

Když byla řeč o smutném českém vypadnutí v roce 2004, nabízí se ještě jedna úvaha ohledně nájezdů. Tehdy se jelo 5 sérií, nyní už se jezdí jen po třech na každé straně. Dost hokejistů ale tvrdí, že by se mělo hrát prodloužení, dokud nepadne gól.

„Určitě bych byl pro to, ať vyhraje lepší tým. Ty nájezdy jsou spíš někdy i o náhodě,“ říká útočník národního týmu Martin Erat.

V NHL je taková praxe běžná a všichni to považují za spravedlivé. V pravidlech Mezinárodní hokejové federace (IIHF) jsou ale nájezdy, které si český tým vyzkoušel v základní skupině dvakrát.

„Je to dobré když tak do play-off, vlastně v Německu nám to vyhrálo šampionát,“ připomíná kapitán Jakub Voráček, který doufá, že i případné nájezdy mohou pomoci jeho týmu k vysněné medaili jako v roce 2010.

Před tím brali Češi zlato naposledy v roce 2005, a tak se na světovém šampionátu v Praze v roce 2015 myšlenka na “pětiletku“ minimálně nabízí.

Čtvrtfinále Česko - Finsko začne ve 20.15 a Český rozhlas - Radiožurnál bude celý zápas vysílat v přímém přenosu. Ten můžete poslouchat také na ČRo Sport na webu zpravy.rozhlas.cz a také v mobilní aplikaci iRadio.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme