Hertl asistoval u vítězné branky San José, Washington vyhrál podeváté v řadě a vede NHL

Hokejisté San José porazili ve středečním utkání NHL Philadelphii 4:2 a po čtyřech porážkách na domácím ledě se dočkali výhry před vlastními fanoušky. Asistenci u vítězného gólu si připsal Tomáš Hertl. Do čela NHL se vyhoupli hokejisté Washingtonu, kteří porazili 5:2 Buffalo a prodloužili vítěznou sérii na devět zápasů.

Tomáš Hertl (48) s Joem Pavelskim a Joonasem Donskoiem slaví s vítěznou branku San Jose nad Philadelphií | Zdroj: ČTK

Sharks vyhráli v domácí hale teprve podruhé z posledních devíti zápasů. Naposledy se jim to povedlo před měsícem proti Calgary. A ani výhra s Flyers se nerodila snadno. Po gólu Seana Couturiera ve 45. minutě totiž Sharks prohrávali 1:2. Pak ale předvedli třígólový obrat a vyhráli pošestnácté z posledních devatenácti vzájemných duelů.

Hosté doplatili především na nedisciplinovanost. Krátce po trefě Couturiera putoval na trestnou lavici za sekání R. J. Umberger a v přesilové hře vyrovnal přesnou střelou zápěstím Brent Burns.

V 52. minutě obránce Letců Shayne Gostisbehere zahákoval Hertla a tři sekundy po vypršení jeho trestu vstřelili domácí rozhodující gól. Hertl zavezl puk do útočného pásma, tam ho přenechal Justinu Braunovi, který přihrávkou od pravého mantinelu našel na druhé straně osamoceného Joea Pavelského a ten pohotově zakončil.

Stejný hráč pak 49 sekund před závěrečnou sirénou potrestal další vyloučení Gostisbeherea a uzavřel skóre večera. Sharks tak využili celkem tři přesilovky ze šesti, i jejich první gól ve 30. minutě totiž vstřelil Joe Thornton v početní převaze.

V brance Philadelphie nastoupil popáté za sebou Steve Mason. Původně měl utkání odchytal Michal Neuvirth, jenž naposledy stál mezi tyčemi v polovině prosince. Českého gólmana ale odpoledne před zápasem přepadly příznaky nemoci a tak nakonec zůstal jen na střídačce.

Hokejisté Washingtonu prohrávali po dvou třetinách 1:2, ve třetím dějství ale skóre otočili čtyřmi góly. Nejprve ve 42. minutě vyrovnal Ovečkin, v polovině závěrečné dvacetiminutovky pak Capitals odskočili do dvoubrankového vedení, když se v rozmezí 84 sekund trefili švédský útočník Marcus Johansson a rakouský mladík Andre Burakovsky. Triumf Washingtonu pak pečetil Ovečkin gólem při power play do prázdné branky.

Také ve zbývajících zápasech vítězili hosté. Toronto uspělo 3:2 po samostatných nájezdech v Pittsburghu, New Jersey dobylo 3:0 Ottawu a New York Rangers vyválčili výhru 5:2 v Tampě.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Toronto 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 6. Kunitz, 25. Crosby - 4. Phaneuf, 22. Gardiner, rozhodující sam. nájezd Parenteau. Střely na branku: 41:36. Diváci: 18 662. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gardiner (Toronto).

Washington - Buffalo 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Branky: 42. a 59. Ovečkin, 35. Justin Williams, 49. Johansson, 50. Burakovsky - 6. Gionta, 39. Girgensons. Střely na branku: 43:27. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Eichel (Buffalo).

Tampa Bay - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 17. Marchessault, 40. Stralman - 2. Boyle, 21. Zuccarello, 44. Moore, 59. Stalberg, 60. Nash. Střely na branku: 22:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Moore (Rangers), 2. Stralman (Tampa), 3. Boyle (Rangers).

Ottawa - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 10. a 19. Cammalleri, 60. Stempniak. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19 825. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri, 2. Schneider (oba New Jersey), 3. Karlsson (Ottawa).

San José - Philadelphia 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 54. a 60. Pavelski (na první Hertl), 30. J. Thornton, 46. Burns - 36. Giroux, 45. Couturier. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. J. Thornton, 2. Pavelski, 3. Couture (všichni San José).