Hokej a florbal by se měly prolínat

Přemýšleli jste někdy o tom, co mají společného lední hokej a florbal? Kromě povrchu, na kterém se tyto sporty hrají, opravu hodně. Nakonec přesvědčí vás o tom dva muži, kteří k nim mají blízko. Prvním je šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener, druhým někdejší kouč české florbalové reprezentace Zdeněk Skružný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener | Foto: Jakub Ptačinský

Florbal je především výborným doplňkovým sportem pro hokejisty. O tom není pochyb.

„V tom ideálním scénáři, bych byl rád, kdyby každý hokejista uměl vládnout i florbalovou hokejkou a ty sporty se navzájem doplňovaly a prolínaly,“ přál by si Slavomír Lener. Hokej je ale náročný na koordinaci. Jeho základem je pochopitelně bruslení.


„Aby florbalista přešel zpátky k hokeji třeba v 10 nebo 15 letech, to je skoro nemožné. Myslím si, že nějaké propojení od první do páté třídy by tam bylo možné, takže to je jenom otázka, zda by bylo možné udělat nějaké společné akce nebo turnaje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hokej a florbal by se měly prolínat

Pokud držitel olympijského zlata z Nagana přišel s myšlenkou na společné klání, jako reálný se jeví právě společný turnaj, jehož jednu část by tvořily zápasy na ledě, druhou duely na palubovce.

Samozřejmě řeč je v tomto případě o žákovské kategorii. Zkrátka, najít společnou řeč by představovalo výhru pro oba tyto úspěšné sporty. Vždyť hokejisté přivezli z posledního mistrovství světa zlato, florbalisté bronz.

„Tyto dva sporty by měly žít vedle sebe, měly by se do určité míry prolínat, měly by se doplňovat. Myslím si, že je to jenom na trenérech, aby našli společnou cestu. Jsem přesvědčen, že lední hokej a fotbal budou u nás dva národní sporty, ale je třeba respektovat i jiné sporty, které jsou mladé, moderní, jednodušší i co se týče organizace a financí,“ domnívá se Slavomír Lener.

Byl si ovšem sám někdy právě florbal zahrát?

„Já jsem se samozřejmě setkal s florbalem ve Švédsku. Teď jsem byl hrát s mladými kluky a létal jsem tam po hale asi dvě hodiny a do dneška cítím paty. Je to sport náročný hlavně na dynamiku, výbušnost a hlavně dobrou obuv.“

Ať si děti vyberou

Na druhou stranu florbalisté toho tolik podle Zdeňka Skružného, trenéra, který dovedl reprezentaci v roce 2004 ke stříbru na světovém šampionátu ve Švýcarsku, hokejistům tolik nabídnout nemohou.

„Zatím co hokej nám ano. Od hráčů, trenérů i kvalitní metodiky,“ říká Skružný. Je tu ovšem ještě jeden pohled na věc. Ten florbalisty trápí.

„Občas narážíme na to,že ty hokejový trenéři mají z florbalu strach. Vidí, že florbal jim bere děti, ale nějaké forma spolupráce by se najít měla. Nejde o to, kdo komu bere děti, ale spíš nabídnout dětem co nejširší možnost výběru sportu. Ať to dítě zkusí hrát florbal,hokej nebo třeba basket a ať si vybere, co ho bude bavit,“ domnívá se Zdeněk Skružný.

Společně se Slavomírem Lenerem by rád florbal s ledním hokejem skutečně více propojil. Jestli se to podaří, může ukázat už blízká budoucnost.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme