Hokejista Nedvěd dokázal, že v reprezentaci mají místo i starší hráči
Ještě poměrně nedávno u nás platil nepsaný zákon: Hokejista, kterému už bylo šestatřicet, sedmatřicet let, nemá v reprezentaci co pohledávat. Jenže časy se mění a my si bez reptání zvykáme na výjimky potvrzující pravidlo. Jednu takovou nám nabídl Karjala Cup, který v neděli skončil v Helsinkách.
"Petr Nedvěd vede bodování české ligy, už loni měl výbornou výkonnost a letos ji potvrzuje od začátku sezóny. Chce dokázat, že jeho výkonnost je na takové úrovni, že pomůže reprezentaci," zdůvodnil trenér české reprezentace Alois Hadamczik nominaci hráče, který devátého prosince oslaví čtyřicátiny.
Fanoušci se nad experimentem trenéra Hadamczika určitě nijak nepohoršovali. Není ani zapotřebí mít nadprůměrně dobrou paměť, abychom si vybavili, jak důležitou a pozitivní roli měl v českém týmu při letošním světovém šampionátu v Bratislavě jen o pár týdnů mladší Jaromír Jágr.
Konec konců i v české nejvyšší soutěži se stále výrazně prosazuje řada hráčů ve zralém věku. A to samé platí i o zámořské NHL, ve které kluby neváhají uzavírat víceleté smlouvy se zkušenými třicátníky. Však také Petr Nedvěd patřil na Karjala Cupu k těm našim hokejistům, kteří byli nejvíc vidět. Navíc absolvoval první z turnajů Euro Hockey Tour s kapitánským céčkem na dresu - tedy ve stejné roli, jakou plní i v Liberci.
"Samozřejmě se snažím jít klukům příkladem, nejvíc na ledě. Když se nevyhrává, musíme i debatovat a dávat mančaftu správné impulsy. Jako kapitán musím mužstvo připravit jak před zápasem, tak i během něj, a to jak na ledě, tak mimo led," říká Petr Nedvěd, který roli kapitána rozhodně nebere jen jako formalitu.
Samotní hokejisté jen velmi neradi mluví o tom, co asi bude za měsíc nebo za tři. Vypadá to ale, že Karjala Cup rozhodně nemusel být pro Petra Nedvěda posledním setkáním s českou reprezentací v této sezóně. Stále aktuální je proto odpověď generálního sekretáře hokejového svazu Martina Urbana na otázku, zda by Nedvěd, který už dříve hrál za Kanadu, mohl startovat v českém týmu i na světovém šampionátu.
"Pravidlo Mezinárodní hokejové federace (IIHF) říká, že pokud má hráč dva pasy a reprezentoval jednu zemi, druhou zemi může za určitých podmínek reprezentovat následně také. Musí ale v této zemi hrát poslední čtyři sezóny a tuto změnu může udělat pouze jednou za hráčskou kariéru," vysvětlil pravidlo Martin Urban.