Hokejisté na závěr Českých hokejových her prohráli se Švédskem

Česká hokejová reprezentace podlehla v posledním utkání Českých hokejových her Švédsku 2:4, přesto se raduje z vítězství v posledním turnaji Euro Hockey Tour.

Jaromír Jágr se raduje z gólu proti Švédům

Jaromír Jágr se raduje z gólu proti Švédům | Zdroj: ČTK

Česká republika - Švédsko 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

Češi předváděli v první třetině útočný hokej plný parádních akcí, přesto se jako první prosadili hosté. V úvodu 7. minuty trefil Fernholm plachtící kotouč pod břevno Štěpánkovi branky. Odpověď přišla po necelých dvou minutách, kdy se dokázal prosadit Krajíček.

Čeští hokejisté hnáni fantastickým publikem se začali ještě více dostávat na dostřel švédské branky. Ve 12. minutě se gólově prosadil při přesilovce Jaromír Jágr. Po přihrávce z rohu rychle vypálil z první a trefil se pod ruku Ersberga.

Švédsko ve druhé třetině obrátilo průběžný stav. Zatlačilo hru na dlouhé minuty před Štěpánka a dvakrát skórovalo. Díky teči se prosadil Thönberg, pak dorážkou Eriksson. Několik šancí si vypracovali i domácí, tentokrát ale byla produktivita slabší.

Do třetí třetiny promíchal trenér Hadamczik sestavu a jeho svěřenci se ujali iniciativy, která však nepřinesla gólový efekt. Naopak Švédové přidali v 52. minutě z rychlého protiútoku čtvrtou branku. Češi měli v závěru k dispozici přesilovou hru pět na tři, ale snížit náskok soupeře už se jim nepodařilo ani při závěrečné power play.

Branky a nahrávky: 9. Krajíček (M. Michálek, Vampola), 12. Jágr (Červenka, K. Rachůnek) - 7. Fernholm (Berglund, Pääjärvi-Svensson), 21. Thörnberg (Gunnarson, Pääjärvi-Svensson), 34. Eriksson (Backlund), 52. Nilsson (Eriksson). Rozhodčí: Karabanov, Ravodin (oba Rus.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Nakládal, Němec, Čáslava, Martínek, Krajíček, Ševc, Mojžíš - Jágr, Červenka, Průcha - Voráček, Koukal, Klepiš - Havlát, Vampola, Michálek - M. Růžička, Vrána, Vondrka - Novotný. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Ersberg - Petrasek, Gunnarsson, Rundblad, S. Kronwall, Erixon, Grossman, Ekholm, Fernholm - Pääjärvi-Svensson, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Sjögren, Eriksson - Axelsson, Backlund, Tedenby - Silfverberg, Wallin, Ericsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko - Finsko 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Aťušov (Birjukov, Těreščenko), 25. Zaripov (Morozov), 34. Zaripov (Rylov), 60. Těreščenko (Morozov, Zaripov) - 5. Mäenpää (Kapanen), 32. Salmela (M. Koivu). Rozhodčí: Minář, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:8, navíc Arťuchin - T. Ruutu oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4805.

Český reprezentant Jaromír Jágr byl direktoriátem turnaje vyhlášen nejlepším útočníkem Českých hokejových her v Brně. Cenu pro nejlepšího brankáře převzal Jevgenij Nabokov z Ruska, nejlepším obráncem byl Anssi Salmela z Finska.