Hokejisté Švédska překvapivě prohráli na MS se Švýcarskem 2:3

Kromě zápasu Česka s Běloruskem se první den světového hokejového šampionátu hrály další tři duely. K velkému překvapení došlo v utkání mezi domácími Švédy a Švýcary. Ve Stockholmu vyhráli hosté 3:2. Slovensko si bez problémů poradilo s Francií 6:2 a ve stejné skupině poté Finsko přehrálo Německo 2:1

Slovenský hokejista Radivojevič před brankářem Huetem

Slovenský hokejista Radivojevič před brankářem Huetem | Zdroj: Reuters

Hned v úvodu zápasu mezi Slovenskem a Francií se do šancí dostali Hudáček a Šatan. Gólman Huet byl ale vždy na správném místě. To už ale neplatilo v 9. minutě. Do přihrávky Záborského se opřel Miklík a svěřenci trenéra Vůjtka vedli 1:0.

Ve druhé části přidali Slováci dvě branky. Trefili se Ölvecký a Záborský a osudu zápasu definitivně rozhodli na začátku třetí dvacetiminutovky Radivojevič a Šatan. Teprve za stavu 5:0 pro Slováky se trefili i Francouzi. Ti nakonec vstoupili to šampionátu prohrou 2:6.

V dalším utkání v Helsinkách mezi Finskem a Německem se domácí hokejisté dostali dvakrát do vedení, ale houževnatý soupeř pokaždé srovnal. Zhruba tři minuty před koncem outsider dokonce vedl 3:2, ale hokejisté Suomi stačili srovnat a v prodloužení vybojovat bod navíc.

Takový vstup do domácího šampionátu si švédští hokejisté rozhodně nepředstavovali. V bojovném utkání se ve druhé třetině nejprve dvakrát prosadili Švýcaři a Švédi znervózněli. V nabídnuté dvojnásobné přesilovce sice snížili na 1:2, ale závěrečná část skončila 1:1 a Švédi si tak na úvod mistrovství světa připsali porážku 2:3 se Švýcarskem.

Skupina A (Stockholm):

Švédsko - Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 39. Fransson (Danielsson, L. Eriksson), 60. S. Hjalmarsson (Tallinder) - 23. Bieber (Walker, Blum), 29. Niederreiter (M. Plüss), 60. Gardner
Rozhodčí: Croft (USA), Rönn - Suominen (oba Fin.), Valach (SR)
Vyloučení: 5:7, využití: 1:0, v oslabení: 0:1
Diváci: 12 500
Švédsko: Markström - S. Kronwall, Fälth, Tallinder, E. Gustafsson, Granberg, Fransson - Axelsson, Persson, L. Eriksson - Jämtin, Lundqvist, S. Hjalmarsson - J. Ericsson, Lindberg, Landeskog - Danielsson, Järnkrok, Thörnberg. Trenér: Pär Marts
Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Blindenbacher, Furrer, Von Gunten, Josi, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Cunti, Bodenmann, Hollenstein - Ambühl, Suri, Gardner - Traschler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson

Skupina B (Helsinky):

Finsko - Německo 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Kontiola (Aaltonen, Pesonen), 40. Pesonen (Hietanen, Kontiola), 59. Kontiola (Pesonen), 62. Salminen (Mäntylä, Laakso) - 11. Schütz (M. Goc, Rankel), 43. Ehrhoff (M. Goc), 57. Ankert (M. Goc, Gogulla)
Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kirk (Kan.) - Arm (Švýc.)
Vyloučení: 3:9, využití: 2:1
Diváci: 12 115
Finsko: Ortio - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Haataja, Vitaluoma Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen
Německo: Zepp - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, Schütz, M. Goc - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Noebels. Trenér: Pat Cortina

Francie - Slovensko 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
Branky a nahrávky: 46. Raux (Bozon, Bertrand), 52. Fleury (Bellemare, S. Treille) - 9. Miklík (Záborský), 26. Ölvecký (Ďaloga), 29. Záborský (Kukumberg), 44. Radivojevič (Kopecký, Bližňák), 45. Šatan (Hudáček, Jurčina), 59. Hudáček (Sekera, Kukumberg) Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Wilmot (oba Kan.), Kilian (Nor.)
Vyloučení: 4:4, využití: 1:2
Diváci: 6966
Francie: Huet (46. Lhenry) - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Bertrand - Bozon, Guttig, Da Costa - Raux. Trenér: Dave Henderson
Slovensko: Staňa - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít