Hokejisté vzpomenou na strůjce naganského zlata, trenéra Ivana Hlinku

V srpnu 2004 obletěla Českou republiku zpráva o tragédii, při automobilové nehodě zahynul Ivan Hlinka. Jako hráč vybojoval třikrát titul mistra světa, v pozici trenéra se podepsal mimo jiné pod olympijský triumf v Naganu. Památku Ivana Hlinky si v Břeclavi a Piešťanech připomenou mladí hokejisté při memoriálu určeném výběrům do 18 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté do 20 let skončili v zápase s Amerikou doslova na kolenou | Zdroj: Reuters

Memoriál Ivana Hlinky navazuje na dřívější Světový pohár juniorů nebo Pacifický pohár. Od roku 1997 se hraje pravidelně v České republice a na Slovensku. Jméno jedné z největších českých osobností nese od roku 2004.

„Samozřejmě jsme rádi, že tu něco takového existuje, v kategorii do osmnácti let je to po mistrovství světa nejprestižnější turnaj,“ zmínil na adresu dnes už tradičního klání Luděk Bukač mladší.

Z pozice svazového trenéra vedl reprezentační osmnáctku v Břeclavi před rokem. Lákadlem pro fanoušky je vedle českého výběru start především mladíků v dresu Kanady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlinkův memoriál má mezi hokejisty i hokejovými skauty obrovský zvuk

„Kanada tam pošle to nejlepší mužstvo, které má k dispozici. Když se podíváme na některá jména z minulého roku, tak šla mezi prvními pěti i na draftu, jsou to nejlepší hráči v Kanadě.“

Tým země javorového listu se jako první postaví do cesty českým mladíkům. I v domácím výběru se představí hráči, o kterých fanoušci v brzké době určitě uslyší. Pozornost si zaslouží liberečtí Filip Pyrochta a Pavel Zacha, v Salcburku hrající Pavel Pýcha, brněnský Pavel Jenyš nebo trojice krajánků ze Švédska Jakub Vrána, David Pastrňák a také Lukáš Vopelka.

„Pokud to dobře počítám, je tam osm nejlepších týmů světa a vyhrát tenhle turnaj je velice prestižní. Už samotná účast na turnaji se bere jako úspěch.“

Velký zájem skautů

Navíc turnaj může hráčům otevřít cestu k dalšímu angažmá. Nechybí skauti týmů NHL nebo Kontinentální hokejové ligy. Kolem 18. roku se hraje o budoucnost.

„Je to strašně složitý věk, nejen v hokeji. Moje zkušenost je taková, že kluci procházejí obrovským vývojem, zvláště v téhle sezoně, i když to třeba není na reprezentační, ale na klubové úrovni. Na konci sezony už se třeba někteří dostanou do seniorského hokeje. Vývoj biologický i sportovní v tomto věku je složitý,“ uvědomuje si reálnou situaci lodivod současného týmu České republiky do 18 let Jakub Petr.

Ivan Hlinka | Foto: Tereza Jelínková

Zároveň tuší, jakou roli při nájezdů agentů a skautů musí trenéři sehrát.

„Všichni víme, že zvlášť na tomhle turnaji je obrovské množství skautů, motá se tam spousta slavných lidí od hokeje, i to může klukům zamotat hlavu. My se s nimi o tom samozřejmě bavíme a zaměříme se na to, aby se v dané chvíli soustředili opravdu jen na ten svůj výkon,“ zdůraznil Jakub Petr.

Česká juniorská reprezentace vstoupí do turnaje dnes večer. Zmíněný duel s Kanadou začíná na břeclavském zimním stadionu v 19 hodin. Memoriál Ivana Hlinky vyvrcholí finálovými zápasy v sobotu.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme