Hokejová Energie dává juniorům novou motivaci: účast v kvalitní MHL

Spojené státy nebo Kanada jsou pro mladé hokejisty země zaslíbené. Řada z nich už v šestnácti, sedmnácti letech opouští česká kluziště a dává přednost juniorským soutěžím v zámoří. Z pohledu českého hokeje se ale, zdá se, začíná blýskat na lepší časy. Třeba junioři karlovarské Energie se zapojili do MHL (Malaďožnaja hakejnaja liga).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 5. kola hokejové extraligy HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary hrané 25. září v Praze. Zprava Tomáš Hertl ze Slavie a Martin Rohan z HC Energie Karlovy Vary bojují o puk. Vlevo brankář Karlových Varů Lukáš Mensator.

Utkání 5. kola hokejové extraligy HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary hrané 25. září v Praze. Zprava Tomáš Hertl ze Slavie a Martin Rohan z HC Energie Karlovy Vary bojují o puk. Vlevo brankář Karlových Varů Lukáš Mensator. | Zdroj: ČTK

Soutěž založila dvacítka klubů Kontinentální hokejové ligy v roce 2009. Aktuálně o body bojuje v MHL dvaatřicet týmů. Dvacet šest z nich působí v Rusku, dva v Bělorusku a po jednom v Lotyšsku, Maďarsku a České republice. Liga je určena hokejistům do jednadvaceti let, hrají o pohár Valerije Charlamova.

„Úroveň je vyšší než v české juniorské lize, Rusko produkuje neskutečné množství kvalitních hokejistů. Jsem rád, že vedení našeho klubu sehnalo partnery a finance a pustilo se do projektu, který částečně zaštítil Český svaz ledního hokeje. Jako příprava na přechod do seniorského hokeje je tohle určitě lepší,“ uvedl Jaromír Látal, sportovní manažer karlovarského klubu a zároveň jeho hlavní skaut.

Účast v soutěži ale nepřináší prospěch jen Energii, z projektu by měl těžit celý český hokej.

„Svaz tomu dal zelenou a my jsme slíbili, že budeme brát některé hráče, kteří mají možnost hrát za dvacítku, takovým příkladem je Kvapil.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovarská Energie dala mladým hráčům novou motivaci, účast juniorského týmu v kvalitní MHL

Malaďožnaja hakejnaja liga (MHL) se hraje ve vysokém tempu. Je to víc o pohybu i bruslení. Potvrzují to slova trenéra Karla Mlejnka.

„Hráči i soupeři jsou lépe individuálně vybavení, je to přínos. Zejména v defenzivní činnosti, právě díky ofenzivnímu vybavení ruských týmů. Očekáváme od toho to, že víc hráčů plynule přejde do našeho A-mužstva.“

V České republice je totiž přechod z juniorské do seniorské soutěže složitější. Chybí mezičlánek. Program mají hráči nabitý. Přispívá k němu dlouhé cestování. Ani tak ale není na vedlejší koleji vzdělání. Nejde jen o hokej.

„Jsme součástí Akademie Českého svazu ledního hokeje, kde se dává velký důraz na vzdělávání hráčů. V našem týmu nemá ukončené středoškolské vzdělání jen asi třicet procent hráčů – a ti ve dnech volna, nebo ve dnech, kdy trénujeme jen odpoledne, chodí do školy.“

ČSLH spouští projekt krajských výběrů, chce mít pod dohledem budoucí hvězdy

Číst článek

Pro hráče samotné MHL představuje výzvu. A také samozřejmě motivaci.

„Je to super šance pro nás mladé, když budeme hrát a budeme hrát dobře, někdo si nás může všimnout. Výkonnostně můžeme jít nahoru, pak bude přechod do seniorského hokeje jednodušší,“ domnívá se útočník Jaromír Kverka. Navíc mladé hokejisty nemusí už zajímat pouze působení za oceánem.

„Rozhodování, jestli odejít do kanadské juniorské soutěže, a nebo zůstat tady a hrál MHL, není takové, že by všichni chtěli hrát juniorku v Kanadě. My je pak tady máme na očích a můžeme s nimi pracovat,“ uzavírá Jaromír Látal.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme