Hokejová Liga mistrů je možná opět reálná

Rozdílů mezi hokejem a fotbalem je mnoho, jde přeci o dva diametrálěn odlišné kolektivní sporty. Přemýšleli jste ale někdy o tom, co asi mohou extraligoví hokejisté závidět ligovým fotbalistům?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český svaz ledního hokeje | Foto: Tomáš Adamec

,,Vyhrajete u nás extraligu, tak srdce zaplesá, dostanete pohár, ale tím to končí," říká Marián Jelínek, ,,ve fotbale dostane vítěz vstupenku do turnaje, který je finančně nesmírně zajímavý. Co dostanete v hokeji?" Na takovou otázku se dalo po dlouhé roky odpovídat stručně: Nic!

Pár let živořící Evropská liga byla pro zúčastněné kluby spíše za trest než za odměnu a fanoušci ji také nebrali na vědomí. Nahradil ji, jak známo, Turnaj mistrů opakovaně pořádaný v Petrohradu, ale ani tento pokus se neujal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hokejová Liga mistrů je možná opět reálná

A tak světýlkem ve tmě se stala pro čekatele na atraktivní evropskou klubovou soutěž až Liga mistrů. Zahrály si ji v sezóně 2008 až 2009 i České Budějovice a Slavia. Měřeno zájmem klubů i diváků, premiérový ročník mnohé sliboval a optimismem nešetřili ani hokejoví experti.

,,Kluby o to mají zájmy a pokud se ta liga opravdu rozjede, bude o to větší a větší zájem," potvrzuje Rostislav Vlach. Jenomže - první ročník hokejové Ligy mistrů byl zároveň i ročníkem posledním.

Globální ekonomická krize přiměla sponzory, aby odstoupili od smlouvy a slibně rozjetý projekt byl na dobu neurčitou zlikvidován. O to zajímavější je čerstvá informace z tohoto týdne. Vedení Mezinárodní federace oznámilo, že v příští sezóně by se Liga mistrů měla vrátit na evropské hokejové jeviště.

,,V pondělí jsme to dostali na vědomí, v úterý jsme to přeposlali APK. Svaz do toho příliš nechce zasahovat, nicméně podle mě, pokud by se ta soutěž měla rozeběhnout všude po Evropě bez naší účasti, tak bych to nepovažoval za šťastné řešení," tvrdí generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

Úplně nová soutěž

Podle neoficiálních informací prý další zainteresované země - tedy Finsko, Německo, Rusko, Slovensko, Švédsko a Švýcarsko - vnímají pokus obnovit hokejovou Ligu mistrů jako dobrou zprávu. Proč by tedy zástupci českých extraligových klubů měli na pondělní valné hromadě ve Velké Bíteši zaujmout jiný postoj? Ale pozor - pro všechny zájemce je tu jeden nepřehlédnutelný háček.

,,Ty současné podmínky jsou diametrálně odlišné. Startuje to skoro od nuly - je ale otázkou, jestli budou kluby ochotny ji hrát a jestli si ta liga získá dostatečnou prestiž, aby časem začala vydělávat." Jinými slovy - těm, kteří by chtěli znovu pomáhat na svět zmíněné soutěži, v této chvíli nezbývá než vypomáhat si relativně čerstvými vzpomínkami na její vydařený první ročník.

,,Ročník byl vydařený proto, že se našel někdo, kdo investoval 20 milionů euro do jednoho roku. Byť slíbil tříletý projekt, tak po roce to padlo. Doufám, že teď se to opakovat nebude," říká Urban. Nejdříve si tedy počkáme, co na to české extraligové kluby. A pokud řeknou "ano", pak zkusíme doufat, že Liga mistrů se včas dočká štědrých sponzorů.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme