Hokejová příprava se neobejde bez videa ani na MS dvacetiletých

Trénink a rozbor u videa. To je nezbytná skladba programu před každým zápasem hokejového šampionátu dvacetiletých v ruské Ufě. Platí to i o českém týmu před pátečním zápasem proti Švýcarsku, protože ve hře je páté místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kabina hokejové 'dvacítky' v Ufě | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Švýcarský tým mají Češi přečtený. Sledovali ho v základní skupině. Ve vzájemném utkání zvítězili v prodloužení a díky tomu si zahráli čtvrtfinále. V boji o pátou příčku si vzájemné měření sil zopakují. Ani v tomto případě trenéři video z přípravy nevypustí. Nakonec součástí týmu je také videokouč.

„Je to velmi náročná funkce a plnohodnotná funkce asistenta v týmu, kterou využívají všechny mužstva. Do detailů se rozebírají konkrétní hráči, jejich pozice na hřišti. Brankáři to využívají, aby věděli, kam dobří střelci pálí kotouče. Hráči už si na to dnes natolik zvykli a sami tuto komunikaci vyžadují,“ říká trenér Miroslav Přerost. Taková práce už si žádá specialistu.

„Který se v tom vyzná, který přesně ví. Je to o komunikaci mezi námi, protože my si řekneme, co očekáváme a chceme, aby nám připravil. Mužstva sledujeme i osobně a pak si jen na videu ověřujeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Video je prostředek, který je i pro hokejisty takřka nepostradaltelné

V případě českého výběru má video na starost Aleš Vladyka. Podle jeho slov už dnes pomocí techniky je možné zpracovat a následně prezentovat prakticky cokoli.

„Moje první otázka na kouče Přerosta byla, co od toho čeká. Říkal mi, že to nechá na mně, ale bude korigovat určité věci, které si on myslí, že jsou důležité. Zkušenosti z téhle práce mám už z Liberce, takže si umím představit, co trenéři využijí a co ne. I jako trenér vím, co si můžu a nemůžu dovolit.“

Motivaci hledá hokejová dvacítka těžko, ale na ledě chce nechat vše

Číst článek

Důležité je pochopitelně podrobit analýze nejrůznější herní situace. „Když zabrousím do nějakých konkrétních věcí, tak je to jednoznačně zakládání útoků od postupných po jejich organizaci. Jak tým brání, jaké má útočné tendence, jestli chodí do rotací, tlačí se hodně před bránu, jak hrají přesilovky,“ poodhalil tajemství své práce Aleš Vladyka.

Obránce David Musil ví, kdy je video nutné: „Když se hraje dobře, nemusí ho být tolik, ale když se nedaří, musí se na video koukat víc, aby se chyby neopakovaly.“

Video se hodí vždycky

Po porážce 0:7 od Spojených států byl rozbor určitě třeba. Nakonec hodně si hráči mohou do závěrečného vystoupení na šampionátu vzít i ze zmíněného duelu se Švýcary.

„Video je vždycky potřeba. Nejenom se koukáte na vlastní tým, ale také na soupeře, abyste věděli, jak hraje. To, si myslím, hodně pomůže,“ věří David Musil.

Ve finále mistrovství světa hokejistů do 20 let se nakonec výběr Spojených států amerických střetne se Švédskem. Obhájci titulu totiž ve druhém semifinále porazili Rusko díky Collbergovi po samostatných nájezdech 3:2. Rusko se pak utká o třetí místo s Kanadou.

Pavel Petr, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme