Hokejová 'repre' 70. let byla komplet už více než měsíc před MS. Teď se to nestíhá

Hokejová reprezentace je na začátku přípravy před domácím mistrovství světa, které zahajuje 1. května – tedy zhruba za měsíc a půl. Osmnáctka hráčů začne trénovat ve Velkých Popovicích, ale hlavní opory národního týmu zatím ještě bojují na klubové úrovni a kádr doplní později. Kdyby Vladimír Růžička trénoval reprezentaci třeba v sedmdesátých letech, podobné problémy by řešit nemusel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Pospíšil (vlevo) a Milan Nový. Jejich čísla (11 a 6) visí u stropu haly | Foto: František Kuna | Zdroj: Český rozhlas

„Samozřejmě budeme čekat na další, ale tak to bude jako vždycky. Bylo to tak i v Německu, bylo to tak i loni. Uvidí se, jak bude pokračovat NHL,“ říká současný trenér Vladimír Růžička.

„Řeším Jardu Jágra, protože vloni řekl, že už nechce, ale potřebuju se mu dovolat. Řeším i Martina Ručínského, byl jsem se podívat v Litvínově a byl nejlepší na hřišti, mám o něj obrovský zájem,“ přiznává reprezentační trenér a nevadí mu ani, že oběma legendám je dohromady téměř 90 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hokejovým reprezentantem zlatých 70. let porovnával skládání reprezentace tehdy a teď František Kuna

Ohledně složení reprezentace může mít Vladímír Růžička se svými asistenty Špačkem a Weissmannem sice poměrně jasno, ale kdo a hlavně kdy tým doplní, to jsou velké neznámé. Čeká se, jak dopadne domácí soutěž, hráči jsou po Evropě a hlavně v NHL, kde základní část skončí až za necelý měsíc.

„Ti, co skončí základní část, skončí 11. dubna. Uvidíme, které ještě pozveme. A určitě budeme stát o to, aby když tak přijeli,“ dodává Růžička.

Někteří hráči z NHL se tedy připojí v polovině dubna, tedy dva týdny před mistrovstvím, a ještě ani tohle nebude finální podoba týmu. Situace, která je nepředstavitelná pro československé reprezentanty ze zlatých 70. let.

„Tam to bylo tak, že jakmile skončilo poslední utkání, nehrálo se v té době play-off, byla udělaná taková jakoby větší pauza na regeneraci. Ale to už jsme byli v takových cyklech pohromadě. Jedna část byla třeba v Teplicích a potom před šampionátem jsme už byli možná měsíc a půl celé mužstvo pohromadě,“ vzpomíná nejlepší obránce pražského mistrovství světa v roce 1972 František Pospíšil.

Program streamu ČRo Sport

Číst článek

A aby byl tým stejně jako tehdy kompletní měsíc a půl, musel by mít svou podobu už teď. Dřív prostě neměl československý hokej hráče rozstrkané po Evropě či snad v NHL.

Podobné dilema, jako má Růžička teď, se tak řešilo jen v zámoří. „Je to bohužel takový systém, který měli v té době jenom Kanaďani a Američani, kdežto tam ti všichni měli už trochu připravený model té závěrečné přípravy,“ konstatuje Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžkosti Vladimíra Růžičky se skládáním reprezentačního týmu popsal František Kuna s mistry světa z roku 1972

František Pospíšil mluvil o tom, že tým byl pohromadě obyčejně už měsíc a půl před šampionátem. Když se ale podíváte na složení československé reprezentace v sedmdesátých letech, zjistíte, že parta byla pohromadě daleko déle než oněch šest týdnů.

„V roce 1972 to mužstvo jakoby krystalizovalo. Tam jsme byli pohromadě – řeknu – šest let a doplňovalo se o mimořádné talenty. Například Ivana Hlinku, Láďu Martince,“ vzpomíná František Pospíšil.

Bývalý bek bude při domácím mistrovství světa sledovat hlavně své nástupce v obraně, u kterých mu prý něco chybí.

„Je tam hodně síly, agrese a málo vtipu,“ uzavírá František Pospíšil.

V Praze získal národním tým zlato naposledy v roce 1985 v sestavě s Vladimírem Růžičkou, který chce oznámit nominaci na letošní MS týden před šampionátem po dvou domácích zápasech proti Finům. Ani v tu chvíli ale soupiska nebude kompletní.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme