Hokejového útočníka Hyku zlákalo zámoří, kde na sobě tvrdě pracuje

Jaromír Jágr o svém hokejovém talentu přesvědčuje už mnoho let. Jen těžko se v blízké budoucnosti najde jeho adekvátní nástupce. Přesto několik nadějí český hokej bezesporu má. Patří mezi ně i Tomáš Hyka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté do dvaceti let skončili na MS pátí

Čeští hokejisté do dvaceti let skončili na MS pátí | Zdroj: Reuters

Devatenáctiletý mladík se rozhodně měl a má od koho učit. Jeho otec, také Tomáš, hrával ve Slavii a Českých Budějovicích. S kariérou končil v Mladé Boleslavi, a tak není divu, že právě tam pokračovatel rodu zvládl první hokejové krůčky, extraligové starty a premiérový gól v nejvyšší soutěži. Lákadlem ale byla Amerika.

„První výzva pro mě samozřejmě bylo NHL, ale měl jsem i nápady, jako odejít do Švédska nebo Finska, když mi bylo sedmnáct. Nebránil bych se tomu, mají tam jedny z nejlepších lig v Evropě, ale Kanada mě lákala nejvíc. Co jsem viděl ty hráče, kteří tím prošli, jako David Krejčí, Radim Vrbata, teď hrají skvěle. Když tam výzva přišla, chtěl jsem ji přijmout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Hyka zkouší štěstí v zámoří, rád by se prosadil do A-týmu Los Angeles Kings

Za oceánem Tomáš hraje druhou sezónu. Získané zkušenosti si nemůže vynachválit.

„Ten rok a půl mi dal opravdu hodně. Pomohly mi NHL kempy, kterými jsem prošel – Philadelphia, Los Angeles. Kanada mi ukázala jiný směr hokeje, všichni tam na sobě dřou, nikdo nic nevypustí. Na tréninku to vypadá jako normální zápas, to tady v Čechách není, tam když vypustím jeden trénink, trenér to vidí a ví, že na vaše místo čeká dalších deset hráčů. Člověk tam musí jet naplno pořád.“

Profesionální kariéra taková už prostě je. Hráči musí vědět, za čím kráčí. Potřebují individuální přípravu a pochopitelně také posilovnu. Jednotlivé partie jejich těl si žádají svalovou hmotu.

„Hlavně nohy a břicho, protože na tom člověk staví svůj hokej. Já osobně stavím na nohách, na své rychlosti, pracoval jsem na tom v létě s osobním trenérem. Philadelphia mi poslala plán na cvičení, vloni v létě přišlo to samé z Los Angeles. Zlepšuju se a zlepšuju.“

Pomoc od Radima Vrbaty

Tomáš obléká dres týmu z předměstí Ottawy, nese jméno Olympiques Gatineau. Není bez zajímavosti, že právě tam vykročil k NHL i současný spolumajitel mladoboleslavského klubu Radim Vrbata.

„Vůbec jsem to nevěděl, až když mi to agent řekl, byl jsem z toho vyjevený. Radim mi hodně pomohl před mojí první sezonou za mořem, když trénoval v Mladé Boleslavi, řekl mi tehdy, jak to tam chodí, a to mi první rok v Kanadě usnadnilo.“

Čeští hokejisté do 20 let skončili v zápase s Amerikou doslova na kolenou | Foto: Reuters

Šikovný útočník nemohl uniknout pozornosti skautů a představitelů klubů NHL. Připravoval se první léto ve Philadelphii, nakonec jeho volbu upřednostnil jiný tým.

„Bylo to trochu zklamání, ale nakonec jsem za to rád, že si mě vybrali Los Angeles. Tým, který vyhrál Stanley Cup, je to něco úžasného, krásné město. Budu na sobě pracovat a udělám vše pro to, abych za Los Angeles jednou hrál.“

I v juniorské soutěži jsou pochopitelně hráči pod bedlivým dohledem svých zaměstnavatelů. Trenéři mají dokonalý přehled o formě hokejistů.

„Po každém zápase, když hrajeme doma, mi jeden skaut z Los Angeles říká, co mám zlepšit, na čem bych měl pracovat. Občas mi zavolá asistent generálního manažera, určité náznaky tam jsou. Letos měl navíc i samotný trenér Los Angeles možnost přijet se podívat na zápasy, a to je pak velká výzva,“ říká o zámořské misi hokejový útočník Tomáš Hyka.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme