Hokejový kanonýr Milan Nový byl uveden do Síně slávy IIHF

Dvojnásobný mistr světa a vyhlášený kanonýr Milan Nový byl dnes v Helsinkách uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace, a stal se tak 22. českým hokejistou, kterému se této pocty dostalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Nový v Tandemu | Foto: Jana Chládková | Zdroj: Český rozhlas

Mezi legendy vstoupili také bývalí útočníci Raimo Helminen z Finska a Rus Pavel Bure, obránce Phil Housley z USA a kanadský trenér Andy Murray. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji převzal Kanaďan Kent Angus.

Nový se v reprezentačním dresu zúčastnil celkem devíti velkých turnajů, na osmi z nich vybojoval společně s týmem medaili. Zlato si přivezl s mistrovství světa 1976 a 1977, kromě toho získal ještě čtyřikrát stříbro a jednou bronz.

Uspěl i na olympijských hrách, v roce 1976 si na krk pověsil v Innsbrucku stříbro. Medaile mu unikla jen o čtyři roky později v Lake Placid, těšit ho tehdy mohlo alespoň to, že se s 15 body stal nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Mezi další úspěchy Milana Nového se řadí finálová účast v Kanadském poháru z roku 1976, kdy se dělil o pozici nejlepšího střelce turnaje a byl vybrán i do All Star týmu.

Na domácí půdě vybojoval šestkrát mistrovský titul, třikrát ovládl anketu Zlatá hokejka a díky 594 vstřeleným gólům suverénně vede tabulku Klubu hokejových střelců deníku Sport.

Kromě Milana Nového jsou z Čechů v Síni slávy ještě Jan Suchý, Vladimír Bouzek, Vlastimil Bubník, Josef Černý, Jaroslav Drobný, Karel Gut, Ivan Hlinka, Jiří Holeček, Jiří Holík, Oldřich Machač, Josef Maleček, Vladimír Martinec, Bohumil Modrý, Václav Nedomanský, František Pospíšil, František Tikal a Vladimír Zábrodský, Luděk Bukač, Vladimír Kostka, Miroslav Šubrt a také rozhodčí Quido Adamec.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme