Hokejový talent Vrána nechal školy, do zámoří ale nespěchá

V šestnácti letech byl Jakub Vrána nejmladším českým hráčem na juniorském mistrovství světa v ruské Ufě. Odborníci mu předpovídají velkou budoucnost. Od svých vrstevníků se ale útočník švédského Linköpingu liší i v jiné věci: svou budoucnost totiž zatím nespojuje se zámořským hokejem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener, generální manažer české hokejové reprezentace | Foto: Jakub Ptačinský

"Já co slýchám, tak to kluky hodně láká. Ale taky vidím takové, kteří se vrátí nespokojení, takže bych nechtěl riskovat. Ve Švédsku jsem spokojený, takže bych tam radši zůstal a pokračoval ve vývoji," poodhalil své plány Jakub Vrána.

Na sever se vydal z pražských Letňan. "Můj agent Aleš Volek mi volal, že má dobré kontakty v Linköpingu. Jarda Hlinka tam hrál, Sláva Lener trénoval. Díky tomu jsem tam šel," vzpomíná.

Ve Švédsku působí druhou sezonu. Mezi mladé hokejisty Linköpingu bez problémů zapadl.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Jakubem Vránou mluvil nejen o jeho švédském působišti Pavel Petr

"To jsem viděl poprvé v životě, jak mě coby cizího kluka přijali. Rodina mi pomohla, pěkně se o mě starali, tím to pro mě bylo lehčí. Zvykl jsem si rychle a jsem nadmíru spokojený," říká šestnáctiletý hokejista.

Teď už se také osamostatnil. K dispozici má vlastní byt a jen pro pomoc s jídlem nebo třeba vypráním prádla se může obracet na rodinu, která ho má pod dohledem. Zvykl na jiný hokejový a pochopitelně i životní styl.

Hokejové kariéře obětoval vše. Stranou šlo i vzdělání, střední škola se přece jen na dálku studuje asi obtížně.

Švédština podle Vrány těžká není

"Vyšel jsem základku a snažil se dělat dálkově střední, ale to se nepodařilo. Když jsem se vrátil ze Švédska, tak jsem měl hodně testů, takže to šlo na vedlejší kolej. Ve Švédsku studuju švédštinu, chodím na kurzy, takže bych mohl mluvit švédsky. Potom. Někdy," směje se Jakub Vrána.

Jednoduchým jazykem rozhodně švédština není. Pro někoho, kdo ji slýchává jen občas.

"Hodně lidí s tím sice nesouhlasí, ale já myslím, že se hodně podobá angličtině. Je tam i trochu nemčiny, takže je to více jazyků v jednom. Když se nad tím zamyslíte, tak to vůbec není těžký jazyk. V kabině rozumím klukům tak osmdesát procent, akorát vytvořit větu je horší," říká Jakub Vrána.

Jen na skok se po návratu z Ufy zastavil doma v Brandýse nad Labem, aby si užil péče rodičů, a už znovu musel balit kufry. Švédská soutěž má nabitý program. Stejně jako sám hokejista. Na šampionátu dvacetiletých může hrát ještě ve třech následujících letech a v právě probíhající sezoně ještě pozná, pokud se nic mimořádného nestane, i atmosféru mistrovství světa osmnáctiletých v Soči.

Pavel Petr, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme