Invazi českých hokejistů z NHL do extraligy brání výše jejich pojistek

Dne 15. září vyprší platnost kolektivní smlouvy mezi vedením NHL a Hráčskou asociací NHL. Pokud nedojde k dohodě a podpisu nové smlouvy, hráči vstoupí do stávky a sezonu zahájí v jiných soutěžích, českou extraligu nevyjímaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Plekanec právě překonává Ondřeje Pavelce | Zdroj: ČTK

„S některými už jysme jednali, s Martinem Hanzalem jsme prakticky domluvení, pokud stávka bude. Uvidíme, jak to dopadne s českobudějovickými odchovanci a také jak by stávka byla dlouhá. Zájem určitě mají, pokud by měla být stávka delší, chtěl by tu hrát Venca Prospal,“ říká sportovní manažer HC Mountfield České Budějovice Petr Sailer.

Podobně to vypadá ve všech extraligových klubech, které mají své odchovance na soupiskách klubů NHL. Jihočeši patří mezi ty celky, které by mohly na stávce vydělat nejvíce. V zámoří působí hned osmička hráčů, kteří českobudějovickým celkem prošli. Více, a to deset, už jich napočítáme jen v Kladně.

„Zatím to moc neřeším. Samozřejmě víme, kteří hráči jsou odchovanci Kladna a mohli by tady teoreticky nastoupit. Ale druhá věc je, jestli tu oni budou chtít nastoupit – a za třetí hodně podstatná věc, kdo zaplatí pojistky jejich smluv,“ pojmenovává kladenský kouč Zdeněk Vojta největší překážku případného většího počtu hráčů z NHL na soupiskách týmů z extraligy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stávka v NHL je na spadnutí, moc Čechů ale v extralize zřejmě ani tak neuvidíme

Většinou totiž hráči netrvají na vysokých částkách pro sebe, chtějí svému klubu především pomoci, jenže výše jejich pojistek stanovená kluby NHL je mnohdy nad možnosti českých celků.

Je tedy jasné, že v případě stávky nebude například sestava Kladna překypovat hvězdami. Přesto už řada hráčů z NHL ve svých českých klubech trénuje, přestože neví, zda se připravují na sezonu v zámoří, nebo v Evropě.

„Je dobré, že extraligy začíná ve stejné době, jako nám začínají tréninkové kempy, pro mě se nic nemění. Jen je nepříjemné to čekání, jestli bude extraliga ‚jenom‘ trénink. A navíc, pak by tam byl ještě kemp a přípravné zápasy zase o něco později, kdežto extraliga by začala už teď,“ říká Tomáš Plekanec, kterému by dokonce nevadilo, pokud by Kladno nehrálo na svém stadionu. Vedení středočeského klubu totiž uvažuje o tom, že pokud by došlo k výluce a v sestavě by se objevil Jágr, Plekanec a další hvězdy, pak by své domácí zápasy hráli Rytíři v pražské O2 areně.

„To není podstatné, myslím, že fanoušci by si cestu našli i do O2 areny, myslím, že by jich tam přišlo možná i víc. Mně osobně je to jedno, i když svým způsobem to má kouzlo i tady, je to starý zimák a týmy sem nerady jezdí. Ale vážně je mi to osobně jedno,“ říká Tomáš Plekanec.

Stejně jako další hráči NHL pozorně sledovat výsledek dnešní schůzky komisionáře NHL Garyho Bettmana a výkonného ředitele Hráčské asociace NHL Donalda Fehra. Právě ta by totiž mohla hodně napovědět, zda se představy obou táborů přiblíží a v blízké budoucnosti dojde k podpisu nové kolektivní smlouvy. Bez ní nadcházející ročník NHL nezačne.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme