Jan Benda - hokejový univerzál

Objevit mezi extraligovými hráči takové, kteří už si stačili vyzkoušet roli obránce i útočníka, to je docela vzácná událost. Ale kdo hledá, najde. Třeba v osobě plzeňského Jana Bendy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HC Plzeň 1929 | Foto: Hokej.cz

Plzeňský obránce Jan Benda, hráč s německým pasem, ale také s bohatými zkušenostmi z naší nejvyšší domácí soutěže, nastupoval donedávna jako útočník. Časy se ale mění.

„Člověk se na to musí v hlavě připravit. Já s tím mám zkušenost, protože jsem v minulosti hrál celou sezónu jako útočník a pak na mistrovství světa, za Němce, jsem musel jít do obrany a hrát mistrovství světa jako obránce. Já jsem si na to zvyknul a i během utkání třeba někdy mě využili při přesilovce jako obránce, na střelu. Člověk musí být připravený v té situaci naskočit, jenom o tom moc nepřemýšlet a akorát se přizpůsobit," říká k této nepříliš obvyklé změně postu Jan Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Benda - hokejový univerzál

Pokud někdy zkoušíme rozlišovat i mezi obránci a rozdělujeme je na ty ofenzivně a defenzivně laděné, pak tedy můžeme počítat Jana Bendu, i s ohledem na jeho dřívější hokejovou praxi, do kategorie těch, kteří se poměrně často vydávají s pukem vstříc soupeřově brance.

„S tím jak mám vlastně zkušenosti z útoku, tak když mám tu možnost, tak se připojím do útoku jako čtvrtý hráč, jako obránce. Zatím mi to vychází, mám dost bodů. Je to takové plus," konstatuje plzeňský univerzál.

Přepnout není jednoduché

Ale každý ofenzivně laděný obránce samozřejmě bere na vědomí, že má v popisu práce jiné úkoly než jeho spoluhráči v útoku.

„Spíše musím hlídat svého hráče před bránou. Musím dávat pozor, aby nedával góly. A v tom jako přepnout to není jednoduché. Ale zatím to zvládám a jsem rád," říká hráč s německým pasem.

Jako útočník přeškolený na obránce se Jan Benda připomněl divákům i při včerejším utkání na kladenském ledě.

„Dostal jsem do jízdy puk a věřil jsem si. Samozřejmě škoda, že jsem sám nezakončil, ale byla z toho aspoň penalta. Alespoň něco!" je rád Jan Benda.

A co jiného by tak ještě mohlo zajímat hráče, který už ochutnal úděl útočníka i obránce? Na to je vcelku jednoduchá odpověď. Třeba Jan Benda zakončí jednou svoji hokejovou kariéru na postu brankáře.

„Myslím, že být brankářem je dost zvláštní povolání. Ale jsme rádi, že je máme dobré brankáře, tady. Ale to bych nechtěl vyzkoušet," ujišťuje plzeňský obránce.

Aleš Procházka, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme