Jaromír Jágr oslaví 40. narozeniny, hokej ho stále baví

Rok 1972 se zapsal do historie českého respektive československého hokeje nejen ziskem v pořadí třetího titulu mistrů světa či bronzem z olympijských her, ale také tím, že se narodil Jaromír Jágr. Jeden z nejlepších hokejistů historie zítra oslaví čtyřicáté narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr po návratu do NHL září | Zdroj: ČTK

Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, držitel olympijského zlata a dvou titulů mistra světa. To je strohý výčet největších úspěchů Jaromíra Jágra, ke kterým ho dovedl nesporný talent podepřený tvrdým tréninkem. I proto se už v 18 letech objevil v nejlepší hokejové soutěži světa kanadsko-americké NHL.

„V té době jsem určitě neuvažoval, že budu hrát ve čtyřiceti hokej. Ani jsem nevěděl, jestli tam odlétnu další rok. Když jsem odlétával poprvé, tak jsem spíš přemýšlel, kdy už zase přiletím zpátky,“ vzpomíná slavný hráč.

Nejen, že Jágr v NHL zůstal další rok, ale vypracoval se v nejlepšího Evropana její historie. Vedle dvou Stanley Cupů posbíral prakticky všechna individuální ocenění. Zatímco v NHL se prosadil velmi rychle, na velké úspěchy v reprezentaci, ve které debutoval v listopadu 1989, si musel počkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Jágr oslaví 40. narozeniny, hokej ho stále baví

Po několika fiascích v čele se Světovým pohárem 1996, byl o dva roky později na olympiádě v Naganu jednou z klíčových postav při senzačním českém triumfu na „Turnaji století". Zlatou medaili symbolicky předal tomu, komu za své úspěchy vděčil nejvíc.

„Já jsem tu medaili dal tátovi. Je to super, je to perfektní, o tom jsem ani nikdy nesnil. Když jsem v osmnácti odcházel do NHL, tak jsem počítal, že nikdy nebudu na mistrovství světa nebo olympiádě. Najednou taková příležitost byla a Češi vyhráli,“ říkal Jágr.

V roce 2005 potom získal svůj první titul mistra světa a mnozí se domnívali, že za svou reprezentační kariérou udělá tečku. On ale dál s hrdostí nosil dres s číslem 68 i v národním týmu a veřejně kritizoval ty, kteří reprezentovat odmítali.

„Myslím, že všichni, kteří třeba nejeli a odmítli, jsou výborní kluci a výborní hokejisti. Ale prostě tam byly určité důvody a problémy, kvůli kterým nejeli. Chci ty hráče poprosit, aby se na ty problémy a důvody vykašlali, dali je stranou, a upřednostňovali reprezentaci,“ prohlásil Jaromír Jágr během mistrovství světa v roce 2010, kde se dočkal dalšího titulu mistra světa.

To už měl za sebou dvě sezóny v ruské KHL a čekala ho další. V roce 2011 byl na spadnutí jeho návrat do rodného Kladna, kde převzal vedení mateřského klubu. Nakonec se ale Jágr vydal znovu za oceán, kde oblékl dres Philadelphie.

Návrat do Kladna?

Tam i ve 40 letech ukazuje, že má stále na to měřit se s nejlepšími hokejisty světa, a tak ani v tomto věku zatím o konci kariéry neuvažuje a plánuje také návrat na kladenský led. Kdy to tedy bude? „Tady na tu otázku ti přesně neodpovím. Ale jednou určitě, to stoprocentně.“

Těšme se tedy na návrat Jaromíra Jágra na domácí stadiony. I v těchhle letech totiž má co nabídnout. „Ve svých letech nic neočekávám. Jsem rád, že jsem pořád zdravý a hokej mám pořád rád. To je pro mě důležité.“

Tak ať Jaromírovi Jágrovi to zdraví slouží ještě minimálně dalších 40 let.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme