Jedničkou by měl být Pavelec, má jasno bývalý brankář Jiří Holeček

V nominaci trenéra Vladimíra Růžičky pro světový šampionát v hokeji jsou tři brankáři. Ondřej Pavelec, Alexandr Salák a Jakub Kovář. Kdo z nich bude jedničkou, zatím není jasné. Proč, na to má odpověď legendární brankář a mistr světa Jiří Holeček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý československý hokejový brankář Jiří Holeček | Foto: Jan Kodet

„Nikdo není tak dobrý, aby byl jednička. Všichni jsou přibližně stejně dobří, ale není tady jeden jasně nadprůměrný brankář. A mám obavu, jestli budeme mít lepší brankáře než Švédsko, Finsko, Rusko, Kanada. Když ho mít nebudeme, tak neuděláme medaili," má jasno o současných českých gólmanech ten bývalý Jiří Holeček.

Vladimír Růžička po posledním vyhraném utkání v rámci Euro Hockey Tour v Brně s Finskem řekl, že jedničku určí v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

ani jeden z českých gólmanů není jasně nadprůměrný. Mám obavu, že Švédsko, Rusko, Kanada, Finsko budou mít lepší brankáře a pak medaili nezískáme, říká lagendární gólman Jiří Holeček

No a Jiří Holeček si myslí, že by to měl být ten, který chytá v nejlepší soutěži na světě v dresu Winnipegu.

„Měl by to být Pavelec. A čím dřív to budou vědět, tím je to lepší. S tlakem a stresem se brankář pak vyrovná daleko dříve a lépe,“ upozorňuje Holeček.

Fanoušci mají také své názory, které dávají najevo, a třeba ti litvínovští, kteří stále s týmem slaví zisk premiérového extraligového titulu, jsou možná lehce naštvaní, že na domácím světovém šampionátu neuvidí asi nejlepšího gólmana v české nejvyšší soutěži Pavla Francouze.

Nikdo by se asi nedivil, kdyby ho Růžička nominoval, jenže vyrovnanost všech čtyř je tak velká, že jeden prostě musel z kola ven. Tím větší ale bude tíha na vybrané jedničce, protože gólmani jsou základem úspěchu a jsou také nejvíce vidět.

I Růžička bojoval o nominaci. Před 30 lety se do týmu dostal z 6. řady

Číst článek

„Je to rozhodující člověk v mužstvu. Měl jsem výhodu, že jsem nezačínal na mistrovství světa v Praze, ale měl jsem už reprezentační zkušenosti. Už rok před tím jsem byl ve Švýcarsku vyhlášen nejlepším brankářem turnaje, když jsme skončili na druhém místě,“ vyprávěl Jiří Holeček.

„Na mistrovství v Praze jsme pak nastupovali s tím, že už to musíme dotáhnout ke zlatu, když nám to ve Švýcarsku o kousek uteklo,“ zavzpomínal jen tak mimochodem Jiří Holeček na zlatý domácí šampionát v Praze v roce 1972.

Ten letošní začíná v pátek prvního května a končí doufejme finálovou účastí české reprezentace v sedmnáctého května.

Štěpán Pokorný, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme