Jsme ve finále! Hokejisté porazili Švédsko

Čeští hokejisté postoupili do finále mistrovství světa. V semifinále porazili Švédsko 3:2 po samostatných nájezdech, když ten rozhodující proměnil stejně jako proti Finsku Jan Marek.

čeští hokejisté se radují z postupu do finále

čeští hokejisté se radují z postupu do finále | Zdroj: ČTK

Česká republika - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Čeští hokejisté nezačali utkání nejlépe, během prvních deseti minut byli čtyřikrát v oslabení a jedenkrát inkasovali. Vokounovi se puk ztratil ve skrumáži těl, na dorážku Harja tak nedosáhl.

Přesto Češi nebyli horším celkem a v závěru první třetiny také vyrovnali. Kašpar vrátil puk zpoza branky na modrou čáru, odkud vypálil Mojžíš. Gólmanu Gustavssonovi clonila dvojice hráčů, přes ni nestihl na střelu ani zareagovat.

00:00 / 00:00

Utkání viděl přímo v Kolíně nad Rýnem reportér Kamil Jáša

Ve druhé části byli nedisciplinovaní Švédové vylučováni, výběr Vladimíra Růžičky měl příležitost tří přesilových her, ale nedokázal se ani dostat do útočného pásma. Naopak soupeř hned po stabilizování počtu hráčů na ledě uspěl.

Obránce Ekman-Larsson zpoza branky nahodil puk před Vokouna a nedůrazně krytý Engqvist zblízka propálil vše před sebou. A ještě do konce druhé části to mohlo být o dvě branky. Přečíslení čtyři na dva zachránil výbornými zákroky český brankář.

Ve třetí třetině byli Češi blízko využití své kvalitní disciplíny na šampionátu, a sice oslabení. Koukal s Hubáčkem jeli proti jedinému obránci, Hubáčkova střela ale byla nepřesná. Ve stejném oslabení se do šance dostal i Novotný s Kašparem, ale ani oni neproměnili.

Útočník Jakub Voráček už ve vyrovnání téměř nedoufal

Drtivý tlak

Obrovskou šanci měl v 15. minutě Jágr, který byl po návratu z trestné lavice sám před švédským brankářem, ale jeho klička skončila na pravém betonu Gustavssona.

Z drtivého tlaku v poslední pětiminutovce nakonec národní tým skóroval. Při power play vybojoval puk za brankou Voráček, nahrál mezi kruhy Rachůnkovi, který v čase 59:52 přesně zacílil do pravého horního rohu.

Hokejový útočník Jan Marek | Foto: Pavel Petr

V prodloužení pokračovala převaha národního týmu, ale Jágr a poté ani Kašpar netrefili naprosto prázdnou branku. V úniku sám na brankáře neuspěl Rachůnek.

K samostatným nájezdům se nejprve postavil švédský kapitán Johansson, ale přestřelil. Na druhé straně Lukáš Kašpar s bekhendovým blafákem uspěl.

Ve druhé sérii Omark prostřelil Vokouna mezi betony. Na české straně se střelou zápěstím prosadil Jan Marek.

Českým hokejistům fandili lidé po celé republice. Reportáž Zbyňka Zykmunda z Václavského náměstí v Praze

Ve třetí sérii výborně vybruslil Vokoun Martenssona a národní tým postoupil poprvé po čtyřech letech do finále světového šampionátu.

Branky a nahrávky: 18. Mojžíš (Kašpar, Rolinek), 60. Rachůnek (Voráček, Klepiš), rozhodující sam. nájezd Marek - 9. Harju (Karlsson, Omark), 32. Engqvist (Martensson, Ekman-Larsson). Proměnené nájezdy: Kašpar, Marek - Omark. Neproměněné nájezdy: Magnus Johansson, Martensson. Rozhodčí: Looker (USA), Savage (Kan.) - Děďulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 6:5. Vyloučení: 0:1. Diváci: 13.437.

Kamil Jáša, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít