K výhře mohou hokejistům pomoci i videorozbory

Hokejová Tipsport extraliga nabídne šest zápasů dvaatřicátého kola. Mezi nimi i souboj pod Ještědem, kde domácí Tygři vyzvou v 18 hodin a 10 minut brněnskou Kometu. Už před úvodním vhazováním si pochopitelně oba celky shánějí informace o soupeři. Důležitou úlohu v tomto směru hraje videokouč. V libereckém případě Aleš Vladyka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílí tygři Liberec v utkání s Pardubicemi

Bílí tygři Liberec v utkání s Pardubicemi | Zdroj: ČTK

S někdejším příchodem trenéra Jiřího Kalouse pod Ještěd vzešel i požadavek na nový software přizpůsobený na zpracovávání jednotlivých zápasů.

„Dá se říct, že na cokoli si vzpomeneme, jsme schopní nastříhat a nejsme prakticky ničím vázaní kromě toho, že potřebujeme dostatek materiálů, ze kterých se to zpracovává – to znamená DVD a videa ze zápasů,“ vysvětlil na úvod liberecký videokouč Aleš Vladyka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důležitou roli sehrávají při přípravě na soupeře i videorozbory

Hokejový duel se ve své podstatě stává šachovou partií. Co se následně děje se získanými poznatky?

„Během utkání můžeme hledat a označovat konkrétní herní situace, na kterých se s Jirkou Kalousem domluvíme, že je chce – třeba založení útoku, obrannou hru, šance, střely na brankáře, hru v obranném a útočném pásmu, napadání naše nebo soupeřovo.“

Naprostou samozřejmostí je rozbor odehraných utkání. Jak vypadá práce videokouče? Nestojí na střídačce, ale za kamerou a u počítače.

„Ty jmenované momenty se pak ukládají do samostatných kapitol tak, aby kdokoli z trenérů nebo i hráčů byl schopný si jednotlivé kategorie najít a ukázat.“

Natočený záznam nabízí pochopitelně celou řadu dalších možností k využití.

„Můžeme vypíchnout jednotlivá střídání nebo i hráče, všechna jeho střídání v útočném pásmu, když má kotouč, a naopak. Podle toho se pak dají odhalit tendence v hráčově výkonu, případně tendence ve výkonu týmu našeho soupeře.“

Komunikace i během zápasu

Probíhá přitom komunikace mezi videokoučem a trenéry během samotného zápasu?

„Kdykoli trenéři něco potřebují, jsme ve spojení, ptají se třeba, jestli jsou ve hře soupeře nějaké charakteristické tendence nebo jak třeba konkrétní hráč reaguje na konkrétní podněty. Případně i sporné situace. Aby byli schopní na moje informace zareagovat,“ neopomněl zdůraznit před utkáním Liberce s brněnskou Kometou Aleš Vladyka.

V dalších zápasech Kladno hraje s Mladou Boleslaví, Litvínov se utká se Zlínem, Pardubice hrají s Českými Budějovicemi, Slavii prověří Třinec a na Spartu přijedou Vítkovice.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme