Kaberle: Češi mě ve finále hodně překvapili

Česká hokejová reprezentace vybojovala na mistrovství světa zlaté medaile, přestože byla před šampionátem mnohými podceňovaná. Díky bojovnosti a troše štěstí nakonec došla až do finále, kde porazila favorizované Rusy. „Štěstí přeje tomu, kdo mu jde naproti. A tak to přesně včera bylo,“ komentoval český úspěch mistr světa z let 1976 a 1977 František Kaberle starší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost českých hokejistů neznala mezí  | Foto: AFP

Dvojnásobného mistra světa potěšilo zejména odhodlání českých hráčů. Kaberle také doufá, že úspěch bude pro český hokej povzbuzením do další práce.

Tým Ruska, obhájce dvou předchozích titulů, byl plný hvězd z NHL jako Malkin, Ovečkin, Dacjuk či Kovalčuk. Podle odborníků byl považován za hlavního favorita. Čím měl český tým navrch?

Přehrát

00:00 / 00:00

František Kaberle starší hovořil o zlatém úspěchu českého hokeje

„Náš tým měl navrch až v posledních zápasech tím, co všechno před tím dokázal. Díky euforii, která se postupně do našeho mužstva vkrádala, pak bylo ve finále všechno možné. Já jsem jen tajně doufal po těch předchozích duelech, že by to mohlo vyjít. Ale to, co jsem viděl v zápase, pro mě bylo obrovské překvapení. Sice nebýt Vokouna, asi jsme nevyhráli, ale co ti v naši v uvozovkách bezejmenní kluci dokázali, s jakou vervou do toho šli, to bylo prostě vynikající.

Češi měli i hodně štěstí. Za Vokounem několikrát zvonila tyč…
„Říká se, že štěstí přeje tomu, kdo mu jde naproti. A tak to přesně včera bylo.“

Ruští hráči si nepověsili stříbrné medaile na krk, trenér Bykov se tvářil velice nepřívětivě směrem k rozhodčím. Myslíte si, že rozhodčí vychýlili vítězství na českou stranu?

„Pomohli, je silné slovo. Ale tentokrát nám určitě neublížili na rozdíl třeba od jiných roků, kdy velké týmy sudí podrželi. Dovedu si představit, co říkal Bykov prezidentu Faselovi, když mu předával medaili. Ale to tak prostě bývá. Ke konci druhé třetiny, jak si dali ´pusu´ Ovečkin s Fjodorovem, tam už jsem začínal věřit, že by to mohlo dopadnout dobře. Ruští hráči na sebe házeli vyčítavé pohledy a možná si něco na střídačce i řekli.

Ozývaly se také hlasy, podle kterých český hokej ustupuje z předních pozic. Není tedy zlato jen výjimkou potvrzující pravidlo?

Pravdou je, že kromě Ruska, neměla mužstva na mistrovství světa ty nejsilnější kádry. Rusové ale měli tým daleko nejsilnější. Náš hokej takový úspěch strašně moc potřeboval a doufám, že bude povzbuzením do další práce. Určitě musíme začít u mládeže, tam je ten největší průšvih.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme