Kanada se po šesti letech dočkala zlata, Slovensko má podruhé v historii bronz

Mistry světa do dvaceti let se stali hokejisté Kanady. Ve finále domácího šampionátu porazili v Torontu Rusko 5:4, a zlaté medaile tak získali po šesti letech. Bronz si ze zámoří odvezou Slováci, kteří zdolali Švédsko 4:2. Jejich brankáře Denise Godlu vyhlásili nejužitečnějším hráčem šampionátu.

Kanada se po šesti letech dočkala zlata, na MS do 20 let porazila Rusko 5:4

Kanada se po šesti letech dočkala zlata, na MS do 20 let porazila Rusko 5:4 | Zdroj: ČTK

Natěšená Kanada s podporou vyprodaného hlediště v zádech vtrhla do finále, v němž český hokej zastupoval čárový sudí Miroslav Lhotský, jako uragán a velmi brzy vedla 2:0, v dalším průběhu i 5:1, ale sborná snížila ještě ve druhé třetině na 4:5 a měla poté celou třetí třetinu na vyrovnání.

Kolébka hokeje však těsný náskok uhájila a slaví již šestnácté juniorské zlato. Rusové mají medaili pátý rok po sobě.

V duelu o třetí místo zvítězili hokejisté Slovenska nad Švédskem 4:2 a podruhé v historii získali medaili. Tým trenéra Ernesta Bokroše navázal na bronz z roku 1999 z Winnipegu.

Slováci sice ztratili už v první třetině dvoubrankový náskok, ale ve 43. minutě rozhodl v přesilové hře Pavol Skalický a do prázdné branky potvrdil výhru 56 sekund před koncem Patrik Koyš. Tři asistence si připsal sparťan Martin Réway.

Slováci, kteří byli mezi nejlepšími čtyřmi teprve potřetí v historii a naposledy v roce 2009, tak mohli slavit překvapivý úspěch, z něhož měli obrovskou radost.

Švédové jsou poprvé od roku 2011, kdy prohráli v USA boj o bronz s domácím výběrem shodným výsledkem 2:4, bez medaile a nenavázali na zlato a dvě stříbra z posledních šampionátů.

MS světa hokejistů do 20 let - finále: Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)
Branky a nahrávky:
1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačov), 35. Barbašov (Bučněvič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kameněv). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Pajgin (Rusko) do konce utkání. Diváci: 19 014.

MS hokejistů do 20 let - o 3. místo: Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Nylander (Aho, Holmström), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Skalický, Réway), 43. Skalický (Réway, Čerňák), 60. Koyš (Réway). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Mills (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Bergman (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Diváci: 13 625.

Konečné pořadí MS: 1. Kanada, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. ČR, 7. Finsko, 8. Dánsko, 9. Švýcarsko, 10. Německo (sestup).

Slovensko na MS do 20 let zdolalo Švédy 4:2 a má podruhé v historii bronz | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít