Kanaďané otočili na MS zápas se Švédskem, Slováci prohráli s Norskem

Kanadští hokejisté znovu ukázali na mistrovství světa svou ofenzivní sílu. V souboji aspirantů na zlaté medaile smazali třígólové vedení Švédska a po výhře 6:4 zůstávají ve skupině A bez ztráty bodu na prvním místě se skóre 28:8. Překvapení se zrodilo v ostravské skupině B. Slovensko neudrželo proti Norsku vedení 2:0 a kvůli porážce 2:3 si zkomplikovalo boj o postup do čtvrtfinále.

Hokejisté Kanady se radují z třetího gólu, o který se postaral Couturier

Hokejisté Kanady se radují z třetího gólu, o který se postaral Couturier | Zdroj: ČTK

Švédové se poprvé prosadili už po necelých šesti minutách, kdy si Lander najel před branku a puk zasunul ke vzdálenější tyči. Zaskočení Kanaďané na svého soupeře nestačili v rychlosti ani důrazu a do první přestávky inkasovali ještě dvakrát.

Osudnou se jim stala 18. minuta. Nejprve v čase 17:21 videoorozhodčí stvrdil trefu Raska, od jehož brusle se puk odrazil za Smithova záda, a za dalších 28 sekund poslal Forsberg při přečíslení puk přesně mezi betony kanadského gólmana.

Rusové slaví třetí výhru na MS, Lotyši udolali v prodloužení Švýcarsko

Do druhé třetiny vstoupili Kanaďané daleko aktivněji a ve 27. minutě byli odměněni. Po závaru se nejlépe zorientoval Ekblad, který trefil odkrytou švédskou branku. Opět minut později nařídil rozhodčí trestné střílení, při kterém Hall prostřelil Nilssona mezi betony a snížil na 2:3.

A ze strany Kanady to nebylo všechno. Ve 35. minutě třígólové manko Javorové listy dokonce vymazaly, když Couturier tečoval nad rameno Nilssona střelu Ekblada. Do kabin šli ale přece jen spokojenější Švédové, kterým o 56 sekund později vrátil vedení 4:3 Möller.

Kanaďané ale zbraně nesložili a nadechli se k druhému obratu v zápase. V čase 50:23 prostřelil Nilssona střelou švihem Wiercoich a o tři minuty později poslal zámořský celek poprvé v utkání do vedení Ennis, který puk poslal pod horní tyčku. Švédové na vyrovnání v závěru nedosáhli, naopak v předposlední minutě pojistil Kanadě vítězství trefou do prázdné branky Seguin.

Slováci vedli nad Norskem 2:0, ale nakonec ze svého čtvrtého utkání na MS nevytěžili ani bod | Foto: ČTK

Slovákům pomohla k prvnímu gólu přesilová hra z 19. minuty. Střelu Gáboríka ještě norský brankář Haugen vyrazil, ale na dorážku Surového už nestačil. Týmu kouče Vladimíra Vůjtka skvěle vyšel vstup do druhé části. Ďalogovu ránu zastavila až síť za Haugenovými zády.

Stejně jako Kanaďanům se i Norům ale povedlo ztrátu smazat. Ve 26. minutě propadla Lacovi přes výstroj střela Nörsteba od modré čáry a o deset minut později překonal slovenského brankáře povedenou tečí Askovi střely Rosseli.

Po dvou minutách závěrečného dějství bylo Slovákům ještě hůř. Z trestu Ďalogy uplynulo jen 26 vteřin, když Nörstebö tvrdou ranou od modré propálil Laca. Favorit sice svého soupeře dostal v závěru pod tlak, ale ani v početní převaze na vyrovnání nedosáhl.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A:
Švédsko - Kanada 4:6 (3:0, 1:3, 0:3)
Branky a nahrávky: 6. Lander (Eriksson, Granberg), 18. Rask (Klefbom, Lindholm), 18. F. Forsberg (Eriksson, Klingberg), 36. Möller (Sjögren, Ekman-Larsson) - 27. Ekblad (Burns, O'Reilly), 32. Hall z trest. střílení, 35. Couturier (Ekblad), 51. Wiercioch (Eberle, Crosby), 54. Ennis (Hall, Spezza), 59. Seguin (O'Reilly). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16 695.

Skupina B (Ostrava):
Slovensko - Norsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Hölös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Hölös). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:5, navíc Bartovič 10 min., Meszároš (oba SR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít