Ke Stanley Cupu nakročilo Chicago, otočilo první zápas finále

Hokejisté Chicaga Blackhawks vedou ve finálové sérii letošního ročníku NHL 1:0 za zápasy. V prvním zápase na ledě Tampy Bay sice většinu zápasu prohrávali, v závěru ale otočili zápas dvěma góly během necelých dvou minut.

Teuvo Teravainen vyrovnal v 54. minutě

Teuvo Teravainen vyrovnal v 54. minutě | Zdroj: Reuters

Už v páté minutě otevřel skóre k radosti domácích fanoušků útočník Tampy Killorn, který zády k brance trefil puk bekhendem a ještě k tomu ze vzduchu. Úvodní krok tedy Chicago zvládlo.

„Dařilo se nám plnit to, co jsme si naplánovali. Chtěli jsme na ně tlačit už hluboko v jejich obranném pásmu. Ve třetí třetině se nám ten systém začal trochu hroutit a Chicago je takový tým, kterému dáte jen pár metrů a dokáže to využít," ví trenér Tampy Bay Jon Cooper.

00:00 / 00:00

První zápas finále NHL sledoval reportér ČRO František Kuna

Nějaké šance sice Tampa měla, ale moc jich nebylo, celkově skončil zápas na střely 21:23 z pohledu domácích, nešlo tedy o žádnou ofenzivní bitvu.

Slova domácího trenéra o síle Chicaga se naplnila v poslední desetiminutovce zápasu. Šest a půl minuty před koncem vystřelil po tlaku Blackhawks Teuvo Teravainen a Ben Bishop v brance Lightning kvůli zakrytému výhledu vůbec nereagoval.

„Ve druhé třetině jsme se zlepšili, ale tu třetí zase začali hodně pomalu. Už jsme se trochu ztráceli, ale gól z velké skrumáže nám hodně pomohl a odstartoval obrat. Byla to parádní rána, která stála na začátku našeho obratu,“ popisoval trenér Chicaga Joel Quenneville zlomový okamžik zápasu.

Po vyrovnání v 54. minutě se Blackhawks dostali do hry a možná i díky zkušenostem z minulých let v play-off zápas zvládli. O 118 sekund později zápas definitivně otočil Antoine Vermette.

„Situaci, že musíte dohánět skóre, známe z minulých sérií play-off. V tu chvíli je důležité nebláznit a pořád hrát výborně zezadu, nesmíte zmatkovat a hned hru otevřít. Díky tomu jsme to na úvod finálové série zvládli," těší Joela Quennevilla.

Chicago vede ve finále Stanley Cupu 1:0. Tampa může vyrovnat znovu na domácím ledě, a to v noci ze soboty na neděli. Češi v dresu Tampy Ondřej Palát a Andrej Šustr odehráli 21, respektive 13 minut. Do statistik se nezapsali.

Finále play off NHL - 1. zápas:
Tampa Bay - Chicago 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Killorn (Stralman, Filppula) - 54. Teräväinen (Keith, Shaw), 56. Vermette. Rozhodčí: McCauley, Pollock - Amell, Murphy. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Střely na branku: 23:21. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Crawford (oba Chicago), 3. Killorn (Tampa Bay). Diváci: 19 204. Stav série: 0:1.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít