Las Vegas a Quebec chtějí do NHL, představily kandidatury a čekají na verdikt

Hokejovou NHL bude možná brzy hrát hned 32 týmů místo současných třiceti. O účast v nejsledovanější hokejové soutěži se totiž uchází americké Las Vegas a kanadský Quebec. V noci na středu udělali zástupci obou týmů poslední krok k tomu, aby mohli od ročníku 2017/2018 v NHL nastoupit a teď budou čekat na rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týmy Montrealu a Pittsburghu odehrály v Quebecku přípravné utkání před startem letošní NHL | Zdroj: Reuters

Úplně nová quebecká hala Videotron Centre přivítala v pondělí ve městě po téměř dvaceti letech dva týmy NHL. Montreal a Pittsburgh tam odehrály přípravné utkání a bouřlivá atmosféra v zaplněném hledišti notně pomohla tamnímu klubu. Druhý den totiž i pomocí ní dokazovali vedení NHL, že jsou připraveni na návrat nejslavnější hokejové ligy do Quebeku.

„Myslím, že jsme tu prezentaci zvládli. Jsem hrdý na to, že jsem kandidaturu mohl představit. I na to, že jsme hostili zápas Canadiens s Pittsburghem, ze kterého byli lidé nadšení. A to všechno jsme tu ukázali. Myslím, že jsme prezentaci udělali dobře,“ řekl šéf organizačního výboru Pierre Dion kanadské stanici CBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Las Vegas a Quebec chtějí od sezony 2017/2018 rozšířit NHL, představily kandidatury a čekají na verdikt vedení zámořské soutěže

Quebec patřil ke známým mužstvům NHL, hrál za něj třeba Peter Šťastný, ale v roce 1995 se klub kvůli finančním problémům přestěhoval do Colorada. Teď chtějí Quebečané znovu chodit na NHL. Jejich kandidatura zatím zdárně prošla všemi třemi fázemi jakéhosi přijímacího řízení a poskytli NHL všechny požadované záruky a informace.

Stejně úspěšné bylo i Las Vegas, které zastupuje byznysmen Bill Foley. Tomu zatím výborně vychází nápad dostat do pouště hokej. Zvlášť, když si fanoušci už teď, kdy je místo haly staveniště, koupili přes 10 tisíc permanentek na první sezonu.

„Já v tom nevidím jen kupování lístků a shromažďování peněz od fanoušků. Chceme si tu vybudovat fanouškovskou základnu. Co se týče ne úplně typických hokejových týmů, není moc těch, které prodají deset nebo dvanáct tisíc permanentek za sezonu. Do kasin přijíždí spousta lidí, ale my chceme zůstat klubem pro místní,“ uvedl Bill Foley v televizi FOX 5.

Komisař NHL nechtěl být ohledně rozšíření NHL konkrétní

Komisař NHL Garry Bettman byl po úterní prezentaci obou uchazečů skoupý na konkrétní informace. I když zástupci Las Vegas i Quebeku vyšli z jednání spokojení, Bettman nechce v žádném případě říct, jak blízko, nebo daleko k rozšíření NHL je.

„Jsme v procesu získávání informací. Zatím nebyla žádná diskuse, jestli rozšířit soutěž, o kolik týmů, nebo kam. Není žádný kalendář, podle kterého musíme postupovat. Komise se bude muset minimálně ještě jednou sejít, začnou rozhovory a podobně. Je to ještě spousta práce, než budeme moci udělat nějaké rozhodnutí,“ prohlásil Bettman.

Las Vegas i Quebec by soutěži přinesly rozdílné hodnoty. Byznysmen Bill Foley chce do Vegas přivést jednu z hlavních sportovních soutěží Spojených států, žádný věhlasný tým tam zatím nehraje. Kanadský Quebec navazuje na tradici 70. a 80. let a velký náboj by přineslo obnovení derby s Montrealem.

Jenže splnění těchto snů stojí přibližně 500 milionů amerických dolarů, takový je vstupní poplatek do NHL. A to je problém zejména pro Quebec, který platí neustále klesajícím kanadským dolarem.

„Za svých více než 20 let ve funkci jsem viděl kanadský dolar i níže, než je teď, a stejně tak byl nad tím americkým. S tím se vyrovnáme, to není nic, čeho bychom se měli každý den bát,“ připomíná Bettman s tím, že výrazný posun může nastat na začátku prosince nebo také až v novém roce.

„Počkáme. Respektujeme ten proces, jsme trpěliví, diskrétní a čekáme,“ vzkazoval v rozhovoru pro CBC šéf quebecké kandidatury Pierre Dion.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme