Letošní sezona byla z říše snů, říká brankář Pavel Francouz

Mezi hokejisty můžete objevit hráče, kteří si chtějí schovat puk po svém premiérovém nebo jubilejním gólu. Ale že by po kotouči zatoužil brankář, který na extraligovém ledě stane tváří v tvář soupeřovým hvězdám vypůjčeným ze zámořské NHL? I takový gólman se v letošním ročníku nejvyšší soutěže našel. Jednalo se o kometu letošního ročníku Pavla Francouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Pavel Francouz v reprezentačním dresu | Zdroj: ČTK

„Já už jsem něco podobného naznačoval před sezonou, ale nakonec jsem si v tom zmatku zapomněl vzít puk. Byl to zážitek, těšil jsem se na to. Budu si to pamatovat dlouho, i když mi dal dva góly Jágr a jeden Plekanec,“ svěřil se onehdy brankář Pavel Francouz po hokejové bitvě s Kladnem.

V minulé sezoně ještě chytal za prvoligové Ústí, před tou letošní se ale přesunul do Litvínova. A opravdu vydatně se zasloužil o to, že klub z nejmenšího extraligového města patřil mezi příjemná překvapení letošního ročníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro hokejového brankáře Pavla Francouze vyvrcholí letošní sezona účastí na MS

„Co se statistik týče, tak to vůbec nesleduji. Hlavní jsou výhry, takové ty individuální věci, to je až druhotné.“

Nejen samotné statistiky nakonec rozhodly o tom, že v tomto týdnu převzal Pavel Francouz trofej pro nejlepšího gólmana právě skončené sezony.

„Já jsem do téhle sezony vůbec nešel s takovým očekáváním, i když jsem velký snílek. Je to jako z říše snů. Ale všechno jednou končí a člověk musí znovu dokazovat, že to nebyla náhoda. S tím musím počítat,“ říká gólman, který hokejově vyrůstal v Plzni.

Svoje někdejší spoluhráče tak v zápasech play-off hodně potrápil. Má ještě ve svých dvaadvaceti letech nějaký brankářský idol?

„Mám hrozně rád všechny gólmany, kteří chytají za nároďák. Ale v tomhle věku už žádný idol nebo vzor nemám. Snažím se soustředit spíše sám na sebe.“

Pohár pro nejlepšího brankáře však nebyl jediným dárkem, kterého se litvínovskému gólmanovi po skončení extraligy dostalo. Probojoval se totiž také do nominace na světový šampionát. A třebaže je docela dobře možné, že se od začátku do konce turnaje dostane na led pouze při tréninku, i takovouto roli bere jako poctu.

„Já se na to těším. Jedu tam s tím, že si to užiju. Budu mít oči dokořán a budu pozorovat všechny gólmany. Mít možnost vidět to na živo, to je obrovská zkušenost,“ uzavírá Pavel Francouz.

Aleš Procházka, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme