Lotyšsko porazilo na MS Francii a je blízko k záchraně v elitní divizi

Hokejisté Lotyšska udělali na mistrovství světa výrazný krok k záchraně v elitní divizi. V utkání skupiny B porazili v Helsinkách Francii, senzačního přemožitele Ruska, 3:1. Dánsko zdolalo Bělorusko 3:2 a zachránilo elitní divizi pro příští sezonu.

Lotyšsko porazilo na mistrovství světa Francii 3:1

Lotyšsko porazilo na mistrovství světa Francii 3:1 | Zdroj: Reuters

Francie si pořád může zahrát čtvrtfinále

Lotyši si vstřelené branky rozložili rovnoměrně do všech tří třetin utkání. Jako první se do střelecké listiny zapsal Cipulis, který se u brankoviště dostal k odraženému puku a lehce přehodil ležícího brankáře Hueta.

Druhý zásah přišel na začátku druhé dvacetiminutovky, chybu francouzské obrany využil Sprukts. Francie sice snížila v úvodu závěrečné třetiny gólem Desroiserse, ale Lotyšsko přidalo v 57. minutě pojistku brankou Darzinše.

Ani prohra 1:3 ale neznamená, že by si Francie nemohla zahrát čtvrtfinále, rozhodovat bude její závěrečný duel v základní skupině s Německem.

Bělorusko dotahovalo Dánsko marně

Dánové položili základy k výhře nad Běloruskem v první třetině, po které vedli díky brankám Larsena a Jensena 2:0. Pojistku v podobě třetího gólu přidal v polovině utkání Green, navíc ve vlastním oslabení, a zdálo se, že o zápase je rozhodnuto.

Jenomže Bělorusové jen pět minut po třetí dánské brance snížili, při hře čtyři na čtyři se v prostoru levého kruhu ukryl za bránícího hráče Kolcov a mířil přesně. O další čtyři minuty později už ztrácelo Bělorusko na Dánsko pouze gól po trefě Graborenka. Dánové ale těsný náskok uhájili nejen do konce třetiny, ale i do konce celého zápasu, a udrželi se v elitní skupině, ze které sestupuje Slovinsko.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Helsinky):

Lotyšsko - Francie 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Cipulis (Sprukts, Freibergs), 26. Sprukts (Cipulis), 57. Darzinš (Sprukts) - 44. Desrosiers (Y. Treille, Hecquefeuille). Rozhodčí: Baluška (SR), Brüggenmann (Něm.) - Käck (Švéd.), Morrison (USA). Vyloučení: 5:3, navíc Sotnieks (Lot.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2204.

Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - Pavlovs, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Raux, Guttig, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Skupina A (Stockholm):

Dánsko - Bělorusko 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Larsen (K. Staal, Hardt), 15. N. Jensen (Mikkel Boedker, Lassen), 28. Green (Hardt) - 33. Kolcov (Goroško), 37. Graborenko (Stas, Ugarov). Rozhodčí: Kirk (Kan.), Rönn (Fin.) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4, navíc Kislyj (Běl.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 537.

Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov. Trenér: Per Bäckman.
Bělorusko: Milčakov (28. Bělinskij) - Šinkevič, Goroško, Maslenikov, Graborenko, Jeronov, Černook - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Demkov, Solomonov, Kislyj - Andrjuščenko, Gavrus. Trenér: Andrej Skabelka.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít