Má play-out smysl? Změna systému by mohla soutěž zatraktivnit

Hokejové play-off České pojišťovny zná už účastníky semifinále. Diskutuje se ale také o skupině o udržení, kde pouze Kladno a Mladá Boleslav usilují o záchranu. A pochopitelně o to, aby nehráli baráž s vítězem první ligy. Nabízejí ale tyto duely odpovídající kvalitu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Hnilička | Foto: Alžběta Švarcová

Zápasy skupiny o udržení nepostrádají náboj pouze v případě, kdy proti sobě nastoupí Kladno a Mladá Boleslav. Sparta s Kometou Brno už o nic nehrají. Navíc tyto celky mnozí podezřívají, že body přenechají těm, kteří je potřebují.

"Fanoušci si tyhle věci určitě domýšlejí nebo i vymýšlejí - jsou to spekulace. Je strašně těžké se tomu vyhnout. Jediná možnost, jak se tomu vyhnout, je hrát každý zápas naplno. To se nám ale bohužel nedaří," přiznává kouč pražské Sparty Miloslav Hořava. Hovoří se také o tom, že hráči postrádají motivaci.

"Možná už jsem na to starej, ale připadá mi to nesmyslný. Pořád se bavíme o tom, jak hráče motivovat. Když se o něco hraje, tak jsou v křeči, protože je na ně hrozný tlak. A když není, tak je máme motivovat... Mně to už přijde na hlavu," kroutí hlavou Hořava.

Letos je situace týkající se skupiny o záchranu specifická. Nicméně ukazuje se, že změna by přišla vhod.

"Mně se ten systém líbí, ale když už jsou Sparta a Brno zachráněné, tak to vypadá, že ty zápasy jsou o ničem. To je sice svým způsobem pravda, ale nemusí to být každý rok. Byl bych pro velkou baráž," nabízí řešení trenér holešovického celku.

A co se za velkou baráží skrývá?

"Hrál bych to tak, jak je to ve Švédsku, i když si nemyslím, že je dobré odsud všechno kopírovat. Kdyby proti sobě nastupovaly poslední dva týmy z extraligy a první čtyři z první ligy, bylo by to úplně ideální," navrhuje Miloslav Hořava.

Změnu navrhuje i Mladá Boleslav

Také podle slov manažera Mladé Boleslavi Milana Hniličky může v tomto směru existovat řada nápadů: "První dva týmy z první ligy mají také odskok před ostatními. Kdyby se s nimi hrálo o něco déle, tak by to určitě naplnilo všechny zimáky.

A pohled Milana Hniličky na souboje skupiny o udržení? Pro aktuálně poslední celek tabulky mají pochopitelně úplně jiný význam, než v případě Sparty.

"Je to dost specifická skupina. Jsou tam dva namočené týmy, které mají pořád o co hrát, skoro jako v play-off," domnívá se Milan Hnilička. Odpovídají tomu i návštěvy při domácích zápasech mladoboleslavských hokejistů. V Brně a na Spartě ale ochozy zejí prázdnotou.

Jestli má platit, že se hokej hraje pro diváky, musí v letech příštích dojít ke změně, která by i v případě posledních celků soutěže a jejich zápasů nabídla větší atraktivitu.

Pavel Petr, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme