Málo důrazu a častá hra v rozích, to jsou podle Špačka problémy Čechů na MS

Hokejový obránce Jaroslav Špaček patřil po řadu let k oporám české reprezentace. Od roku 1998 až do loňské sezóny navíc odehrál nespočet zápasů v severoamerické NHL. Má tedy patřičnou kvalifikaci k úvahám o tom, jak se na nepříliš povedeném vstupu českého týmu do probíhajícího světového šampionátu mohla podepsat přítomnost početné skupiny hráčů ze zámoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká hokejová reprezentace během tréninku na mistrovství světa (Ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Velký nezvyk zažívají hráči z NHL především při přechodu na větší evropská kluziště. S jejich rozměry se navíc sžívají takříkajíc "za pochodu".

„Kdyby měli kluci třeba týden na to, aby si na něm zatrénovali, tak by to pro ně bylo určitě jednodušší. Ale já si myslím, že to je dané spíše systémem, který tým hraje,“ říká Jaroslav Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý reprezentační obránce Jaroslav Špaček hodnotí hru českého týmu na mistrovství světa

Pokud je systém vymyšlen dobře, záleží samozřejmě také na tom, jak hráči v praxi naplňují trenérovy rady a příkazy. Při pohledu na hru českého týmu nedá až tolik práce zjistit, čím si svěřenci Aloise Hadamczika komplikují život.

„Obránci dávají puky strašně pozdě našim útočníkům, kteří jsou najetí. Místo toho, aby jim to dali nakrátko, je zkouší nacházet na dlouhé přihrávky. Myslím, že hrajeme dost po rozích, netlačíme se do prostoru před brankou, což je velká škoda. Tím si nevytváříme tolik tlaku a tolik gólových šancí jako ti ostatní,“ poznamenává bývalý reprezentační obránce.

Dosavadní průběh turnaje nabídl poměrně bohatou úrodu zápasů, ve kterých papírově slabší celky dokázaly favorizované soupeře obrat o body nebo je alespoň pořádně potrápit. Je to předzvěst toho, že se poměr sil na mezinárodní hokejové scéně vyrovnává?

„Všichni začali dobře bruslit, navíc jsou teď všichni silní. A zrovna v zápase se Švýcary bylo vidět, že nás vyškolili jak v soubojích, tak v bruslení. A také v tom, jak šli do branky. My jsme byli nedůrazní, tím pádem jsme i prohráli.“

Jiří Hudler si stále připadá jako mladý kluk, na MS hraje po 10 letech

Číst článek

Fanoušci v hokejově vyspělých zemích uvažují konzervativně, a tak mají na startu šampionátu víceméně jasno o tom, kdo může a nemůže být pro jejich tým vážnou překážkou. Pro samotné hráče je ale takováto filozofie poukázkou na nepříjemné překvapení.

Také česká reprezentace má po rozpačitém vykročení do turnaje postaráno o morální ponaučení, týkající se všech dalších utkání v základní skupině.

„Podcenit jakéhokoliv soupeře se nevyplácí. Teď je to o tom, kdo má větší vůli vyhrát zápas,“ dodává Špaček.

Aleš Procházka, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme