Mladí Češi si užívají NHL. Tvrdá dřina a velký krok do neznáma se Pastrňákovi i Sedlákovi vyplatily

Ne všichni hokejisti mají takové štěstí a talent, aby se dostali do NHL hned po draftu a začali zářit v nejlepší lize světa jako třeba Jaromír Jágr nebo aktuálně Connor McDavid. Cesta k vysněné NHL může být daleko delší a nutná je hlavně trpělivost. Potvrdit to může třeba bostonský David Pastrňák, který se do NHL dostal přes Švédsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Pastrňák

David Pastrňák | Zdroj: Reuters

David Pastrňák zažívá v NHL první sezonu, kdy se nemusí bát přesunu na farmu. Své místo si v kádru Bostonu získal a cesta přes švédské Södertalje, kde hrál juniorskou i dospělou soutěž, ho dostatečně zformovala.

„Pro mě to byl velký krok. Naučil jsem se anglicky a spoustu věcí – jak se starat sám o sebe, teď nemyslím hokejově, ale hlavně doma a v životě,“ míní Pastrňák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hokej je trochu jiný a celý životní styl je tady snazší, taková pohádka, porovnal NHL s AHL útočník Columbusu Lukáš Sedlák

Havířovský rodák do zámoří jít nechtěl, na NHL se necítil fyzicky dostatečně připravený a měl obavy z angličtiny. „Ale jsem rád, že jsem šel, dalo mi to hodně,“ pokračuje dvacetiletý hokejista.

Jeho spoluhráč David Krejčí volil cestou jinou – přes nižší soutěže. Teď už se ale také o svůj post nebojí.

„Když jste mladý, jdete do toho s tím, že chce hrát NHL. První sezona byla dřina, snažil jsem se trenérům nedat důvod, aby mě poslali zpět na formu. Od té doby jsem se naučil, že se každý zápas musí hrát naplno. Po deseti letech tady se teď se spoluhráči snažím pomáhat mladým, aby se cítili jako součást týmu,“ říká Krejčí.

I mladí Češi teď prorážejí do NHL. Své místo v Anaheimu si hledá Ondřej Kaše, v kádru Washingtonu se usazuje Jakub Vrána a třeba za Columbus už má v této sezoně dost odehráno třiadvacetiletý Lukáš Sedlák.

„Je to super. Díky tomu, že jsem byl tak dlouho v AHL, si tady užívám a vážím si toho. Hokej je trochu jiný a celý životní styl je tady snazší, taková pohádka,“ tvrdí Sedlák. V AHL je totiž obrovská konkurence. Všichni chtějí do NHL, a tak mohou být výkony na farmě ne tolik týmové, ale často i dost sobecké. Po přesunu do NHL přijde velký zlom.

Náročný program, ale větší komfort

„Největší rozdíl je v rychlosti hry – v tom, jak hráči přemýšlí. Pro mě bylo nejtěžší se tomu přizpůsobit. Mimo hokej je to trochu podobný, jen místo autobusů létáme a máme hezčí a pohodlnější hotely. Celý program je trochu lehčí, nehrajeme tři zápasy ve třech dnech, ale máme odpočinek,“ vypráví útočník Columbusu.

Přesto má svůj diář nabitý – v NHL čeká každý tým 82 utkání. V AHL se naopak hraje v pátek, v sobotu a v neděli. Sedlák se ale musel prát ještě s jednou věcí – v týmech byl jediným Čechem.

„Když jsem v 18 odešel do Kanady, byl jsem jediný Čech v juniorce. Na farmě taky, takže jsem zvyklý. Většinou se domluvíme s kluky z Evropy, mentalita je podobnější. Ale snažím se to střídat, občas si vyrazím i s Američany a Kanaďany, abychom se stmelili. Dělal jsem to i v AHL, když se tvoří skupinky, není to dobře,“ uzavírá Sedlák.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme