MS: Češi zpátky v průměru. Švýcarsku podlehli 2:3

Čeští hokejisté prohráli ve svém úvodním utkání v osmifinálové skupině se Švýcarskem 2:3. V tabulce mistrovství světa tak mají po třech zápasech pouhé tři body. Švýcaři zatím neprohráli a mají prakticky jistý postup do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Růžičky se naopak o postup do další fáze musí ještě poprat. Čtvrtfinále si pak zahrají Rusové, kteří zdolali Německo 3:2.

Paul Savary a Thibaut Monnet ze Švýcarska se radují z druhého gólu v síti Česka

Paul Savary a Thibaut Monnet ze Švýcarska se radují z druhého gólu v síti Česka | Zdroj: ČTK

Česká republika - Švýcarsko 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Český tým nevstoupil do utkání dobře a už v páté minutě inkasoval první branku, když před Vokounem dorážel zcela volný Martin Plüss. V 15. minutě už to bylo o dvě branky, obránce Novotný ztratil ve vlastním pásmu naivně puk a následná švýcarská kombinace zakončena střelou Ambühlovou do prázdné brány snesla ty nejpřísnější parametry.

Druhé dějství nabídlo zcela jiný hokej. Češi zlepšili pohyb a dostali soupeře pod tlak. Vyústěním dobré hry byl gól z 25. minuty, kdy se opakovanou dorážku prosadil z brankoviště Jan Marek, pro kterého to byla první trefa v turnaji.

Ve 32. druhé minutě se však znovu radovali Švýcaři, v době, kdy Češi měli značnou převahu, ujel agilní Ambühl, jenž prostřelil špatně reagujícího Tomáše Vokouna. O tři minuty později to však bylo znovu jen o gól, obránce Blaťák nahodil puk od modré a jeho pokus tečoval do vlastní brány Plüss.

00:00 / 00:00

hokej verze.mp3

Ve třetí části se svěřenci trenéra Růžičky dlouho nemohli dostat do tlaku. Švýcaři dobře bránili střední pásmo a Češi se jen velmi těžce propracovávali aspoň do náznaků šancí.

V závěru si český kouč vzal oddechový čas a následně odvolal Vokouna branky. Dlouhá power play však kýženou vyrovnávací branku nepřinesla. Švýcaři porazili Českou republiku 3:2.

„Do utkání jsme šli s tím, že naším výkonem navážeme na duel se Švédy. Doufali jsme, že se nám vydaří nástup do zápasu, to se však nestalo. Švýcaři byli velmi nebezpeční, často nás přečíslovali a nakonec také po prvním dějství vedli zaslouženě 2:0 a nebýt Vokouna v bráně, mohlo to být i víc,“ řekl České televizi asistent trenéra Josef Jandač.

„Švýcaři mají opravdu propracovanou defenzivu, dokážou ji rychle vysunout a naopak velice rychle ji dokáží stáhnout na obrannou modrou, a tento styl jsou hlavně schopni fyzicky vydržet po celé utkání. Šampionát je navíc zastihl v dobré formě, většinou jdou rychle do vedení, a to pak udrží,“ pokračoval Jandač.

„Náš hlavní problém je ale nestálá výkonnost. Po první části, která byla opravdu tragická, jsme klukům domlouvali, snažili jsme se o změnu herního projevu. Což se i podařilo, ale ten rozdíl mezi první a druhou částí si neumím vysvětlit, do hlav jim zkrátka nevidíte,“ uzavřel Josef Janda.

Branky a nahrávky: 25. Marek (Voráček), 35. Blaťák (Červenka) - 5. M. Plüss (Bezina, Rüthemann), 15. Ambühl (Brunner, Monnet), 32. Ambühl (Helbling). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin (oba Rus.) - Děďulja (Běl.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 7206.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, K. Rachůnek, Gřegořek, Blaťák, Němec, Mojžíš, Barinka - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švýcarsko: M. Gerber - Seger, Vauclair, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling - Déruns, M. Plüss, Rüthemann - Lemm, Savary, Romy - Brunner, Monnet, Ambühl - Duca, Trachsler, Jenni. Trenéři: Sean Simpson, Manuele Celio a John Fust.

Rusko - Německo 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Hokejisté Ruska triumfovali i ve svém čtvrtém duelu na světovém šampionátu v Německu. V osmifinálové skupině E totiž porazili domácí Německo těsně 3:2, a zajistili si tak postup do čtvrfinále. Vítězný gól obhájce prvenství z loňského mistrovství světa vstřelil v 50. minutě kanonýr Alexandr Ovečkin.

Branky a nahrávky: 15. Kovalčuk (Frolov, Jemelin), 27. Kuljomin (Afinogenov, Kozlov), 50. Ovečkin (Sjomin) - 40. Ehrhoff (Wolf, Hospelt), 54. Barta (Kreutzer, Felski). Rozhodčí: Minář, Šindler (oba ČR) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 18.343.

Rusko: Varlamov - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Dacjuk, Kovalčuk, Frolov - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Kozlov, Kuljomin, Těreščenko - Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Německo: Kotschnew - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Holzer, Braun, Butenschön, N. Goc - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Tripp, Hager - Felski, Kreutzer, Barta. Trenér: Uwe Krupp.

Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít